Wydarzenia festiwalowe otworzy czwartkowa (7.12), poranna konferencja naukowa. Kolejny dzień, piątek 8.12, rozpocznie się "Folklorem po Edisonie" - całodniowymi obradami dotyczącymi przeróżnych ujęć istnienia folkloru w czasach "elektrycznych", podczas których wystąpi m.in. zespół Korniczanie, a Lidia Biały z zespołu Biała Muzyka zaprezentuje techniki tradycyjnej gry na skrzypcach na ziemi rzeszowskiej na wybranych przykładach.
Część stricte koncertową rozpocznie piątkowa Scena Otwarta. Już od godziny 15:00 w szranki konkursowe staną: Kurna Chata ze Sławna, Łubu Dubu z Głogowa Małopolskiego, piaseczyńska Łysa Góra, stołeczna Madrugada, szczeciński Pioun, krakowskie formacje Porto Meskla i Żmij, łódzki Trygław, Ursa z Bychawki Trzeciej koło Lublina, lwowski Torban oraz dodatkowo zespoły, które otrzymały dziką kartę w głosowaniu internautów, czyli Karczmarze z Rzeszowa i krośnieńskie A gdzie to dawniej stroiło. Po części konkursowej na scenie "Chatki Żaka" zagości Kapela Brodów a Wielopokoleniowy zespół "Folusz" z Giedlarowej z Podkarpacia zaprezentuje widowisko obrzędowe "Herody".
W sobotę usłyszymy szkocko-irlandzki Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band w magicznej fuzji fletów, gitary i dud (poniżej). Będzie też sporo nostalgii z litewskich nizin i bezdroży w wykonaniu Trys Keturiose. Liderką grupy jest dr Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė, zwana "królową sutartinės". Od blisko 30 lat doskonali sztukę wykonywania wyżej wspomnianych, litewskich pieśni tradycyjnych oraz twórczo rekonstruuje melodie wydobywane z archiwów. Zagrają oprócz tego, siłą rzeczy, gospodarze "Mikołajek" - Orkiestra św. Mikołaja.
Nie zabraknie dźwięków dla miłośników brzmień tradycyjno-taneczno-wirujących. Te zapewni Scena Tradycji, na której wystąpią Kapela Opocznianka, Kapela Butrynów z Janowa Podlaskiego oraz Kapela Henryka Gwiazdy z Ligęzowa.
Niedziela upłynie w brzmieniach folkmetalowych, w "Chatce" spotkają się nasza rodzima Cronica z Jaworzna oraz legendarna, rosyjska Arkona. Nowa płyta "Khram" jest znacznie bardziej black metalowa niż dotychczasowe, zatem niedzielny wieczór będzie fuzją folk i black metalu, taką jak w udostępnionym przez wydawcę "teaserze" nowej płyty:
Jak i drzewiej bywało, na Mikołajkach Folkowych nie zabraknie warsztatów wszelakich. W tym roku będzie okazja nauczyć się pieśni litewskich, popichcić po gruzińsku, potrenować grę na drumli, wykonać własnoręcznie tradycyjne ozdoby choinkowe, wziąć udział w Bal Folku, a także przyprowadzić najmłodsze pociechy na warsztaty muzyczne dla przedszkolaków i młodzież wczesnoszkolną.
Szczegółowy festiwalu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".