Fani tego niezwykłego żeńskiego zespołu - Laboratorium Pieśni, długo musieli czekać na drugą zespołową płytę. Ale oto jest, a imię jej "Rasti". Już od soboty będzie ją można zdobyć na Bandcamp oraz odwiedzając stronę zespołu.
W rozmowie z Folk24 tak opisuje najnowsze wydawnictwo Lila Schally-Kacprzak:
- W porównaniu do pierwszej płyty ta jest bardziej osobista. Więcej na niej naszych emocji, więcej improwizacji, więcej pomysłów aranżacyjnych. Wyszłyśmy, tak jak przy poprzedniej od pieśni tradycyjnych, ale dodałyśmy do nich bardzo dużo od siebie i siebie.
Rzeczywiście dziewczyny dodały dużo, bo niektóre utwory to rozbudowane interpretacje tematu, ciągnące się niemal przez 10 minut. Takich wokalnych "etiud" jest na płycie kilka.
Niemal wszystkie pieśni pochodzą ze wschodniej lub południowej słowiańszczyzny, niemal, gdyż znalazła się wśród nich jedna perełka, a właściwie dwie, połączone pieśni z zupełnie innych regionów Europy. "Xori/Passa", bo o tej ścieżce mowa, to tradycyjne motywy ludowe: baskijski i oksytański.
Oto teledysk do jednego z utworów zapowiadających nową płytę - bałkańskiej pieśni pt. "Karanfilče devojče":
Jak słychać i widać, grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne. W repertuarze posiadają pieśni ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a cappella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.
Niemal od początku powstania (w 2013 r.) zespół budził szerokie zainteresowanie i zbierał nagrody, ale szeroki świat poznał dziewczyny dopiero po nagraniu i opublikowaniu na youtube teledysku do białoruskiej pieśni "Sztoj pa moru".
- Same byłyśmy zaskoczone tym jak wielkie zainteresowanie internautów budzi ten teledysk, jak wiele otrzymywałyśmy - i nadal otrzymujemy - gratulacji, pochwał, ciepłych słów z każdego niemal zakątka świata - mówiła nam w rozmowie Lila Schally-Kacprzak.
Wspomniany teledysk zaliczył już niemal 5 mln (sic!) wyświetleń, kanał youtube Laboratorium Pieśni ma ponad 78 tysięcy subskrybentów, a fanpejdż na FB ponad 115 tys. fanów! Dziś to naprawdę o czymś świadczy. Nic dziwnego, że posypały się zaproszenia na koncerty nie tylko na imprezy etniczne. Ja opowiadała nam Lila grały na najprzeróżniejszych wydarzeniach, szamańskich, folkowych, a nawet folkmetalowych (sic!). Na wszystkich zespół bardzo dobrze przyjmowano. Grupa wystąpiła już w ponad 15 krajach (m.in. USA, Indie, Anglia, Niemcy, Szwajcaria, Hiszpania, Islandia, Dania, Belgia, Holandia, Francja, Czechy).
Dziewczyny są bardzo samodzielea, same wydają swoje płyty, promują je, dystrybuują i organizują sobie nawet koncerty. Tak jak w 2017 roku, w przepięknej i niesamowicie klimatycznej londyńskiej Union Chapel. Tak im się tam spodobało, że już 5 stycznia 2019 r. wrócą tam ponownie. Odbędzie się tam światowa premiera najnowszej płyty "Rasti". Polska premiera będzie miała miejsce w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku 19 stycznia! Pozostałe miasta, które odwiedzi zespół promując "Rasti" to Łódź (9 lutego) i Wrocław (10 lutego). Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "Wydarzenia". Na kolejne miesiące planowane są dalsze koncerty premierowe w innych miastach Polski i za granicą - zaglądajcie do wspomnianego działu, będziemy tam zamieszczać kolejne zapowiedzi.
Jako patron medialny płyty będziemy mieli dla Was kilka egzemplarzy "Rasti", śledźcie nasz FB i folkletter.
Laboratorium Pieśni - "Rasti" (CD), 15.12.2018
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa