Trzy dni – 23‒25 czerwca – najkrótsze noce w roku, początek lata – ten czas w Poznaniu wypełni muzyka, którą wspólnie w Centrum Kultury „Zamek” i w pobliskim Parku im. A. Mickiewicza będziemy celebrować wolność.
Premierowo w Ethno Porcie
W programie szesnastej edycji festiwalu mamy aż dwie duże premiery.
Pierwsza to koncert polsko-ukraińskiego, uformowanego przez CK ZAMEK, młodzieżowego Chóru Skovoroda, któremu patronuje najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof – Hryhorij Skovoroda. Chórem przewodzi Volodymyr Andrushchak, utalentowany piosenkarz, genialny aktor i dyrygent, obecnie aktor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. Muzykę do repertuaru chóru skomponował Maciej Rychły – muzyk, psycholog, współzałożyciel Kwartetu Jorgi, twórca muzyki do filmów, spektakli oraz programów radiowych.
Druga premiera to koncert Common Routes, projektu który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy. Projekt zainicjowany przez francuskie wydawnictwo Accords Croisés wraz z Le 360 Paris Music Factory ma na celu wspieranie rozwoju kariery, ale też mobilności artystek i artystów europejskich ze szczególnym uwzględnieniem migrantek i migrantów, którzy często wbrew woli zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę. Piętnaście osób pracowało nad nowym materiałem w ramach rezydencji artystycznych, także w C.K. Zamek. Trzonem Common Routes jest trio Olivier Kikteff, Antoine Girard i Aïda Nosrat. Do projektu dołączą także znane z poprzednich edycji festiwalu: Malwina Paszek (Polska, Poznań) oraz pochodząca z Białorusi Nasta Niakrasawa.
Przeczytaj wywiad z Nastą: „Mój powrót do źródeł”
Trzy dni i niekończące się wieczory
Najkrótsze noce w roku wypełni muzyka z różnych zakątków świata, czerpiąca z lokalnych tradycji i muzycznych korzeni. Na Dziedzińcu Zamkowym wystąpią m.in.: kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek z zespołem (Turcja/Francja), folkowo-punkowi Bohemian Betyars z Węgier, a na koniec pierwszego wieczoru ukołyszą nas przedstawiciele Pigmejów Aka, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych Ndima (Kongo Brazaville).
Ethnoportowa sobota to aż pięć koncertów. Upłynie nam ona wraz z południowokoreańskimi zespołami łączącymi jazz z tradycją: Sinnoi oraz Cellogayageum oraz rodzinną grupą Zenet Panon z wyspy Reunion. Afrokaraibska grupa Conjunto Papa Upa z Holandii to eksplozja rytmu, a w muzyce Stelios Petrakis Quartet (Grecja) z kolei stapia się tradycyjna wyspiarska kultura i bliskowschodni świat arabski.
Festiwalowe koncerty niedzielne rozpoczną się w Parku im. A. Mickiewicza. Najpierw ukraińskie trio Us Orchestra zaprezentuje muzykę ludową swego kraju. wrocławskie KOSY wyśpiewają pieśni z regionu Dolnego Śląska. Trio Balaklava Blues (Ukraina/Kanada) to muzyczna mieszanka współczesnych i tradycyjnych brzmień. Ponownie odwiedzi Polskę Maria Mazzotta z Włoch, by już w trio, lirycznie zakończyć tegoroczną edycję Ethno Port Poznań.
Nie tylko muzyka
W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, projekcje filmowe, spotkania wokół ważnych tematów społecznych, a także aktywności dla najmłodszych. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa „TU / MY – SĄSIADKI” w Holu Wielkim. To seria portretów ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, rozpoczęły nowe życie w Poznaniu. W trakcie festiwalowych dni będzie można tradycyjnie odwiedzić kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami.
Szczegółowy program znajdziecie tu: 16. Festiwal Ethno Port
16. Ethno Port, 23-25.06.2023, Poznań
Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia