Jesienią ub.r. impreza zgromadziła sporą publiczność i była dobrą okazją do zapoznania z tradycjami i kulturą różnych regionów Europy. Przypomnijmy, że w ramach Mokotów Folk Festival odbyło się spotkanie z muzyką bałkańską, bretońską, węgierskich Romów, rosyjską i flamenco (relacja tutaj).
Organizatorzy tak przedstawiają ideę całego przedsięwzięcia:
- "Mokotów Folk Festival to cykl koncertów mających na celu muzyczną podróż do różnych kręgów kulturowo-geograficznych. Muzyka wyrastająca na danej glebie ma przecież swój niepowtarzalny charakter, puls, instrumentarium i naturę zgodną z charakterem tworzących ją ludzi. Chcemy pokazać piękno muzyki stworzonej na ogół przez artystów bez muzycznego wykształcenia - za to zawierającą samą prawdę o ich życiu, codziennych sprawach dotykających ich samych, rodziny, sąsiadów czy mieszkańców okolic. Prawdę opowiedzianą w sposób nierozerwalnie związany z kulturą, w której powstała. Mokotów Folk Festival kierowany jest nie tyle do specjalistów zajmujących się na co dzień muzyką folkową, co do tych, którzy muzykę folkową lubią lub chcą ją poznać. Zapraszamy również wszystkich otwartych na kulturę i jej przeżywanie tym bardziej, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny."
Co zatem usłyszą widzowie kolejnej, drugiej już edycji MFF?
- " W tym roku planujemy kolejną podróż geograficzno-czasową: rozpoczniemy muzyką klezmerską z okresu międzywojnia - występem zespołu Sztetl (26 maja), następnie 13 czerwca przeniesiemy się do... Afryki, dzięki chórowi kierowanemu przez Kenijkę Marshę Otondi. Po wakacjach zaczniemy ludową muzyką ukraińsko-białoruską (19 września). Potem planujemy jeszcze pięć koncertów aż do finału 5 grudnia. Zaprezentujemy na nich m.in. muzykę fado, grecką, góralską a nawet... arie włoskie! " - usłyszeliśmy w odpowiedzi.
Zatem najbliższa okazja do spotkania z muzyką świata w ramach festiwalu nadarzy się na Mokotowie już w tę niedzielę. Zainauguruje go wspomniany zespół Sztetl. To młoda grupa, która powstała w Warszawie w lutym 2010 roku, mocno przywiązana do tradycyjnych brzmień i budująca swój repertuar wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia. Zespół ma już na koncie pierwsze sukcesy - m.in. wyróżnienie na dopiero co zakończonym ogólnopolskim XVI Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja (pełną listę nagrodzonych można przeczytać tutaj). Ich konkursowy występ w studio Lutosławskiego brzmiał bardzo obiecująco.
W skład zespołu wchodzą: Tomasz Stawiecki (klarnet, klarnet basowy), Kacper Szroeder (trąbka), Piotr Janiec (tuba), Radosław Polakowski (akordeon, skrzypce), Bartosz Nazaruk (perkusja) i Anna Drobiec (wizualizacje).
Szczegóły dotyczące powyższych koncertów jak zwykle znajdziecie w dziale "wydarzenia".
Mokotów Folk Festival - Sztetl, 26.05. 2013, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia