Ta trasa koncertowa jest cenną inicjatywą młodej ekipy radiowców z audycji "Runo" w Radio Pro-Rock i ma na celu promowanie nowej fali folk metalu, pagan metalu, folku, folk rocka i fantasy metalu. Koncerty podczas trasy z dużą pewnością zaspokoją oczekiwania zarówno miłośników sceny folkowej i fanów mocniejszych brzmień okraszonych pięknem ludowych instrumentów, jak również wielbicieli fantastyki obficie przyprószonej mchem i osłodzonej dzikimi borówkami.
Wśród kapel, które pojawią się na trasie, są już:
Ariadne’s Thread (a.k.a. Nić Ariadny) to nietuzinkowa krakowska ekipa oparta brzmieniowo na różnorodnym zestawie instrumentów tradycyjnych i jednocześnie bardzo świeżym spojrzeniu na folk.
Czarny Bez to istniejąca od 2018 roku industrial/folk metalowa ekipa ze Skarżyska-Kamiennej. O sobie piszą: Potrzeba bezpieczeństwa i tęsknota za stabilizacją prowadzi nową społeczność do rzeczywistości, w której jak w zwierciadle odbijają się echa pradawnych tradycji i zwyczajów. Przestrzeni, gdzie namacalnie znów czują siłę potężnych starożytnych bogów. Do czasów burzliwych wieców i plemiennych rodowych władców. Świętych lasów i odwiecznych gór. Do cybernetycznej epoki żelaza ale też powrotu więzi międzyludzkich i bliskości z naturą. Życie w równowadze z przyrodą to jedyna szansa, żeby zacząć od nowa. Czas zatoczył krąg … to wtedy na gruzach cywilizacji u zarania nowej odmienionej ludzkości zrodził się Czarny Bez.
Dvarga to nasz rodzimy, częstochowski, fantasy folk metalowy skład krasnoludzkich górników, którzy w wolnych chwilach po ciężkiej harówce w kopalniach pragną podzielić się z publicznością radosną muzyką. Siedmioosobowa załoga wykonuje utwory o magicznych przygodach, krasnoludzkich hulankach przy kuflach, o smokach, czarownikach i Elfach, ale także pieśni miłosne w iście "brodatym" stylu! Z początkiem 2023 roku ukazał się ich nowy singiel "Zew przygody".
Emerald Shine to zespół z północnych Moraw w Czechach, łączący moc muzyki metalowej z brzmieniami harfy, skrzypiec, fletów prostych i blaszanych fletów. Wykorzystanie trzech różnych stylów wokalnych i elementów progresywnych podkreśla oryginalność i daleko idącą wszechstronność ich muzyki.
Furda to, pełen energii, duet multi-instrumentalny, łączący w swej twórczości elementy muzyki ludowej, etnicznej i neofolkowej w sposób nieoczywisty.
Jerna to ciekawy krakowski skład, w muzyce którego ciężkie brzmienie gitar i ostre wokale przeplatają się z lekkością instrumentów folkowych oraz żeńskiego głosu okraszonego nutą ludowości. W 2022 ukazał się ich debiutancki krążek "Ćmy", który zaskarbił sobie szacunek fanów folk metalu.
Pagan Sword to brytyjska wizja slavic folk/pagan metalu, rodem z Nottingham i o częściowo słowiańskich korzeniach. Powstał pierwotnie jako projekt jednoosobowy, od 2021 roku działa w składzie pięcioosobowym.
Sygryda Storrada to zespół, który powstał w Częstochowie w 2018r. Źródłem ich tekstów są stare wierzenia Słowian i szeroko pojęta demonologia polska.
Zdrawica to folk rockowa grupa z Jaworzna, której nazwa nawiązuje do starosłowiańskiego rytuału i która oficjalnie istnieje od 2013 roku. Jednak jej początki sięgają już wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Żmij to krakowska formacja znana z wykonywania rockowych interpretacji utworów ludowych oraz własnych, nie tylko rockowych kompozycji. To skład, który zabiera każdego do zupełnie innego świata pełnego cudowności, zapomnianych historii, magicznych zdarzeń. Pełne humoru historie o miłości, o relacji człowieka z przyrodą oraz o poczwarach czyhających w mrokach, pozytywnie kradną serca i dusze słuchaczy.
Pierwszy koncert odbędzie się w krakowskim Garage Pub już 31 marca 2023. Na scenie wystąpią trzy zespoły: Żmij, Jerna oraz Dvarga. Więcej informacji o dalszych gigach i zespołach, które zagrają w Tarnowie, Łodzi, Jaworznie i kolejnych miastach będziemy podawać sukcesywnie w naszym dziale Wydarzenia.
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym trasy.