Przed nami jubileuszowe, 25 rozdanie nagród Akademii Fonograficznej, czyli popularnych „Fryderyków”. To najważniejsza nagroda muzyczna w Polsce. W tym roku, z okazji jubileuszu nagrodę, ceremonię wręczania i galę czeka kilka zmian.
Po raz pierwszy w historii „Fryderyków” cała impreza odbędzie się poza Warszawą. W dniach 9-10 i 12 marca „Fryderyki” przeniosą się do... Katowic! Rozszerzeniu uległ też program wydarzenia. W tym roku na całość obchodów złożą się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu (9.03 – MCK), Gala Muzyki Poważnej (12.03 – NOSPR), festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne z udziałem najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy (10.03 – MCK), a także, po raz pierwszy w historii tej nagrody, finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”. Całość odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach – znanych już uczestnikom targów WOMEX z 2017 r. – Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz siedzibie NOSPR.
W tegorocznej edycji Akademia wprowadziła także zmiany w samym konkursie. Albumy muzyki rozrywkowej nominowane zostały aż w 14 kategoriach. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii.
Pojawia się również zupełnie nowa, cross-formatowa kategoria: „Nowe wykonanie”. Obejmuje ona m.in. utwory nagrane wcześniej przez innych wykonawców, tzw. covery, a także nagrania koncertowe. Zgłoszono do niej 80 albumów i utworów.
Powraca także, po kilku latach nieobecności, kategoria „Najlepsza oprawa graficzna”, w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali. Akademia postanowiła wyróżniać także najlepsze płyty zagraniczne.
Oczywiście wśród nominowanych znajdą się też przedstawiciele naszej sceny, gdyż w tym roku także przyznane zostaną nagrody za Album Roku w kategorii „Folk/Muzyka Świata”. Nominowano w niej płyty:
- „Ernest Bryl Jasność Narodzenia” – Mirosław Kowalik, Ania Rusowicz, Krystyna Prońko, Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Wyrostek, Jerzy Trela, Ernest Bryll
- „Mama Warhola” – Tołhaje
- „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky – Stasiuk i Haydamaky
- „Sto lat panie Staśku!” – Warszawskie Combo Taneczne
- „Tischner. Mocna nuta” – Kayah, Mirosław Kowalik, Mateusz Pospieszalski, Jorgos Skolias, Zygmunt Staszczyk, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski.
W bratniej kategorii „Blues/Country” nominowano m.in. płytę „Going Away” grupy Kraków Street Band, która w 2015 podbiła serca publiczności w Czeremsze (pisaliśmy o tym tu: „Udany jubileusz”). Wśród nominowanych znalazły się też kategorii „Nowe wykonanie” - album „Tulia” (który nie trafił do „folku”) i singiel „U Bronki wstawa” Warszawskiego Combo Tanecznego (ich album z kolei w „folku” jest).
W nominacjach niestety zabrakło zeszłorocznych, bardzo dobrych płyt m.in. Krzikopy, Polmuza, Percivali, Samych Suk, Sąsiadów czy Kompanii Janusza Prusinowskiego, ale w sumie nie ma się czemu dziwić, skoro w gronie jurorów nie ma nikogo, kto zajmowałby się na co dzień naszą muzyką i śledził regularnie scenę. Podobnie rzecz się ma w kategorii „Blues/Country”, gdzie właściwie nie znalazła się żadna płyta reprezentująca stricte polską scenę muzyki country i "Metal", gdzie nie trafiła żadna rodzima płyta folkmetalowa.