Najczęściej jak dotąd WOMEX gościł w Sewilli, czterokrotnie, trzykrotnie gospodarzem targów były Berlin i Kopenhaga. Krajem, który womexicanie odwiedzali dotąd najczęściej była Hiszpania - siedmiokrotnie jej miasta były gospodarzem WOMEX-u. Miasta niemieckie zapraszały do siebie delegatów pięciokrotnie. Pierwszym miastem wschodniej Europy, które gościło WOMEX był Budapeszt w 2015 roku.
Pierwszym polskim zespołem, który wystąpił na WOMEX, a było to równo 20 lat temu, była grupa KROKE. a pierwszym polskim miastem, które gościło WOMEX, a było to równo rok temu, były Katowice.
Na tegorocznej, 24 już edycji targów World Music Expo, które odbywały się w ostatni weekend października w Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania), pojawiło się też sporo delegatów z Polski. Swoje stoiska lub przedstawicieli mieli: Istytut im. Adama Mickiewicza, Karrot Komando, Polskie Radio, Unzipped Fly, 4Music, Stołeczna Estrada, Soliton, More Music Agency, Joachim Mencel, Soundtrek, Music Export Poland, Grzech Piotrowski World Orchestra, Pannonica Folk Festival, Wodzirej Michał Żak, Usłyszeć Taniec, ArtHorse, EtnoKraków. Pomiędzy stoiskami czy na showcase'ach można było spotkać m.in. Martynę Markowską z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów (Festiwal Ogrody Dźwięków), Łukasza Dembińskiego z Foliba Management, Bożenę Szotę i Andrzeja Maszewskiego z Ethno Port Poznań, Wojtka Ossowskiego z Radiowej Trójki, Krzyśka Kubańskiego z Fiesta Music czy Agatę Szakiel z debiutującej na targach, wrocławskiej agencji Hello Indygo. I to ta ostatnia miała chyba największe powody do zadowolenia, bo jedyną polską grupą, której mogli na żywo posłuchać womexicanie w tym roku była formacja Odpoczno z Łodzi (na zdjęciu powyżej), którą Hello Indygo reprezentuje. Mieliśmy okazję już pisać o Odpoczno wiosną, gdy zapowiadaliśmy ich debiutancką płytę zatytułowaną... "Odpoczno", której patronujemy.
Grupa Odpoczno powstała w 2014 roku, a już rok później została laureatem konkursu Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Kwartet tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów: od muzyki tradycyjnej (Joanna Gancarczyk – śpiew, basy; Marcin Lorenc – skrzypce), przez jazz, muzykę improwizowaną (Marek Kądziela – gitara elektryczna) aż po rockową alternatywę (Piotr Gwadera – dżaz). Choć połączyła ich tradycyjna muzyka regionu opoczyńskiego słychać u nich także dźwięki rodem z muzyki alternatywnej, punk rocka czy nawet hip-hopu.
O ich i innych delegatów wrażeniach z WOMEX jeszcze postaramy się napisać, a już teraz informujemy, iż kolejna, 25 edycja odbędzie się w Tampere w Finlandii, w dniach 23-27 października.