Szczęśliwie wylądowali w Korei, za nimi już wywiady i pierwszy koncert - VOŁOSI i Marcin "Duże Pe" Matuszewski biorą właśnie udział w projekcie "Vołosi w Korei", który nie zamknie się tylko koncertami.
O zespole Vołosi, kwintecie smyczkowym, który łączy inspiracje muzyką klasyczną i folklorem karpackim pisaliśmy już nie raz.
Fundacja Planet to pozarządowa organizacja non-profit z Warszawy, która na przestrzeni ostatnich 5 lat zrealizowała ponad 30 wydarzeń artystycznych zorientowanych na promocję kultury polskiej za granicą (Turcja, Indie, Japonia, Republika Korei, Węgry, Czechy, Słowacja), pozyskując na ten cel dofinansowania m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Instytutu Adama Mickiewicza i z Funduszy Wyszehradzkich. Jej założycielka i prezes, Sylwia Kowalska, ma blisko 15-letnie doświadczenie w działaniach w sferze kultury - zrealizowała ponad 500 wydarzeń artystycznych w kilkudziesięciu krajach, w tym ponad 100 międzynarodowych projektów kulturalnych wysokiej rangi - podczas pracy w Stołecznej Estradzie (na stanowisku specjalisty d.s. współpracy z zagranicą), a następnie działając w charakterze "wolnego strzelca" i w ramach Fundacji Planet.
Z kolei dyrektorem artystycznym projektu "Vołosi w Korei" jest Marcin "Duże Pe" Matuszewski - promotor kultury i artysta o ponad 20-letnim doświadczeniu - wokalista, poeta, autor tekstów i dziennikarz muzyczny, współtworzący m. in. kolektywy Masala Soundsystem i GLOBAL DIGGERS, skupione na utrzymywaniu przy życiu ludowych muzycznych tradycji przez twórcze łączenie ich z nowoczesnością.
Centralnym punktem projektu był koncert wspomnianych Vołochów podczas Jeonju International Sori Festival 2018 - czołowego światowego festiwalu world music, który jest strategicznym partnerem zadania. Będzie to już 18-ta odsłona Jeonju International Sori Festival, który rokrocznie sprzedaje blisko 300.000 biletów - i prezentuje artystów z kilkudziesięciu krajów.
Podczas pobytu w Korei VOŁOSI zagrają też drugi koncert, w jednej z najważniejszych sal koncertowych Korei - Busan Citizen's Hall (12.10.2018).
Ważnym elementem tej kulturalnej wymiany będzie też studyjna polsko-koreańska współpraca artystyczna polskich twórców z dziedziny współczesnej kultury miejskiej (światowej sławy producent reggae o pseudonimie Dreadsquad oraz wokalista o pseudonimie Duże Pe) i cenionych koreańskich twórców z dziedziny etno-jazzu zakorzenionego w lokalnej ludowej tradycji ( Aram Lee z zespołu Black String). Powstały w wyniku tej współpracy utwór zostanie opublikowany w internecie w postaci "dobra publicznego" - do nielimitowanego, nieodpłatnego odsłuchu i pobrania.