Po raz 32. odbędzie się największy w Niemczech festiwal muzyki roots, folk i world. Festiwal w Rudolstadt potrwa od 4 do 7 lipca 2024 r. i jak co roku zgromadzi na scenach czołówkę światowej sceny muzyki inspirowanej lokalnymi tradycjami.
Niemcy gospodarzami i gośćmi
Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy, a festiwal będzie gościć takich muzyków jak bawarski zespół hip-hopowy Dicht & Ergreifend, piosenkarkę folkową Paulę Carolinę i dynamiczną grupę fusion Bukahara. Szczególną uwagę i radość organizatorów budzi reaktywowana Jugendfolkorchester. Ta młodzieżowa orkiestra folkowa, w skład której wchodzą młodzi folkowcy w wieku od 12 do 25 lat jest dumą PROFOLK e.V., czyli niemieckiego Stowarzyszenia Pieśni, Folku i Muzyki Świata.
Blues amerykański w Rudolstadt
Swój udział potwierdziła również legenda amerykańskiego bluesa Eric Bibb, który za swój najnowszy album został nominowany do tegorocznej Blues Music Award w Memphis. Obok niego pojawi się inna amerykańska gwiazda, choć reprezentująca odmienny rodzaj folkowego grania i śpiewania – znany dobrze w Polsce, zwłaszcza na krakowskim Kazimierzu, klezmerski klarnecista Davida Krakauera z Tagg's Mazel Tov Party. Ale to oczywiście nie koniec. Francuski zespół Noon zaprezentuje widzom fuzję elektroniki i tradycyjnych dud, a Irlandka Emma Langford czarujące piesni i melodie.
Zobaczymy też w Rudolstadt Mart'nálię z Rio de Janeiro – piosenkarkę, kompozytorkę i perkusistkę, która od ponad czterech dekad wywiera duży wpływ na muzyczną scenę Brazylii oraz Juliana Marleya z Jamajki – oczywiście rtymy reagge.
Vlado Kreslin ze Słowenii przywiezie do Rudolstadt kawałek historii tamtejszego folk-rocka, a irański projekt Niyaz unikalną, pochodzącą z Zatoki Perskiej mieszankę poezji sufickiej, tradycyjnych pieśni i transu. Nie zabraknie też laureatów ubiegłorocznej nagrody WOMEX Award 2023, grupy BCUC z Republiki Południowej Afryki.
O pieśniach dyskutować będą
Tegoroczne Songposium skupi się na kulturowym dziedzictwie słynnego hymnu piłkarskiego „You'll Never Walk Alone”, który jest wizytówką kibiców i piłkarzy klubu Liverpool FC od 1963 roku i miał znaczący wpływ na przyśpiewki piłkarskie na całym świecie.
EBU w Rudolstadt
Niemiecki festiwal będzie też gospodarzem 43. Euroradio Folk Festival organizowanego przez EBU (Europejską Unię Nadawców), na którym także pojawi się szereg ciekawych artystów, w tym gruziński zespół Shavnabada, Odde & Holmen z Norwegii, Sutari z Polski, trio Räss ze Szwajcarii, Yagody z Ukrainy i szkocki Ryan Young.
Z Polski w ramach EBU
Polskę w tym roku reprezentować będzie zespół Suferi w składzie: Kacper Malisz (skrzypce), Miłosz Berdzik (perkusja, sampler), Andrzej Kowalski (gitara elektryczna, syntezatory). To trio zdobyło uznanie w minionym roku wygrywając I nagrodę podczas szczecińskiego Turnieju Muzyków Prawdziwych za, jak podkreśliło jury: „brawurowe połączenie perfekcji wykonawczej z in crudo’wym rubatem”.
Dancing, buskering, sessins
Obok koncertów na dużych scenach muzykę będzie też słychać na ulicach miasta, którymi zawładną uliczni grajkowie, nierzadko najwyższej próby. Będą też oczywiście nieoficjalne sesje muzyczne, muzyków i widzów. Ale nie samymi koncertami festiwal żyje. Imprezy taneczne, rozmowy, spotkania, wystawy – sporo się będzie działo. Szczegóły programowe i organizacyjne festiwalu znajdziecie na stronie Rudolstadt Festival
Rudolstadt Festival, 4-7.07.2024, Rudlostadt, Niemcy