Folklorum, bo o nim mowa, to drugi pod względem wielkości festiwal folkowy w Niemczech. Podczas 3 dni, zawsze w pierwszy weekend września, na kilkunastu scenach już od 22 lat rozbrzmiewa tu muzyka z całego świata. Oryginalności dodaje festiwalowi zdecydowanie miejsce – Park Przygody Kulturinsel znajdujący się 20 km od Zgorzelca/Görlitz, słynący z hotelu w domkach na drzewach. Park położony jest tuż przy Nysie, będącej granicą polsko-niemiecką. Rzeka jest granicą jedynie umownie, gdyż od wielu już lat festiwal odbywa się po obu jej stronach.
Podczas 22 edycji festiwalu Folklorum, przez jego sceny przewinęło się wielu artystów z Niemiec, Polski (m.in. Dikanda, DePress), Czech i większości krajów Europy. Gościły tu takie sławy folku i world music jak Corvus Corax, Keimzeit czy Valravn.
Ale co równie ważne, jeżeli nie ważniejsze, festiwal dorobił się wiernej publiczności, która co roku zjeżdża tu licznie całymi rodzinami, by poczuć się niezwykle. Organizatorom tego festiwalu od lat przyświeca motto: "jesteśmy szczęśliwi, że nie jesteśmy normalni". I jak dotąd, co roku swoimi pomysłami na imprezy towarzyszące i wydarzenia podczas festiwalu, starają się udowadniać, że to prawda. W trakcie festiwalu odbywają się tzw. Igrzyska Turisedyjskie (lud Turisede według legend zamieszkiwał przed tysiącem lat tereny dzisiejszego parku) – rozgrywanych jest 9 zwariowanych konkurencji.
W tym roku, od 2-4 września 2016 r. na ponad 6 ha po obu stronach Nysy rozstawionych zostanie 16 scen, na których wystąpi ponad 400 artystów. Spacerując po parku natknięcie się też na bazar rękodzieł wszelakich, zobaczycie konkurs dla zespołów muzycznych i solistów, podczas którego każdy chętny będzie mógł zaprezentować się festiwalowej publiczności.
Jak wspomnieliśmy Festiwal słychać także po polskiej stronie Nysy. W Bielawie Dolnej, w której odbywa się "nasza" część festiwalu, na kilku scenach odbędą się koncerty oraz warsztaty dla dzieci.
Wśród tegorocznej rzeszy wykonawców na pewno należy zwrócić uwagę m.in. na Attilla & Friends (folkowo-countrowy projekt gitarzysty z Budapesztu), Espana Circo Este (włosko-argentyńska mieszanka folku, hip-hopu czy tangorapu), Flamenco Sin Fronteras (pieśni i tańce Andaluzji - co ciekawe tańczy tu Barbara Cieślewicz, od lat mieszkająca w Niemczech pasjonatka flamenco), Florian Betz (multiinstrumentalista i wirtuoz instrumentów takich jak marimba i pantam), HÜSCH (ciekawie interpretujący lokalne niemieckie pieśni ludowe, za co chwali ich niemiecka prasa), Lao Xao Trio (kreatywne przeróbki wietnamskich pieśni ludowych) czy Martha Teferra Mekonnen (wykonująca specjalny i bardzo rzadki gatunek muzyczny Etiopi - krar - amharskie pieśni ludowe). W programie obok etno, folku czy world-music, dużo będzie dj-ki, elektroniki, muzyki fusion, ale też muzyki dawnej, która w Niemczech jest bardzo popularna czy muzyki bardów. Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu.
UWAGA!
Specjalnie dla Czytelników Folk24 organizatorzy ufundowali tańsze bilety. Każdy kto kupując bilet w kasach w dniach 2-4 września wyrecytuje/przeczyta poniższy limeryk, dostanie 30% rabatu na wszystkie bilety. A oto ów:
Słuchajcie uważnie, Folklorum tuż tuż
Więc lud Turisede wzywa Was już
Śpiew, taniec, zabawa i radosna wrzawa
Do świata przygody czym prędzej się rusz!
Folklorum, 2-4.09.2016, Niemcy
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia