Do Redakcji trafiła przesyłka ze 109 numerem najstarszego folkowego periodyku w Polsce - "Gadki z Chatki". Błyszcząca okładka w ostrym, pomarańczowym kolorze przyciąga wzrok, a w środku bardzo tanecznie, nie tylko w dziale "Sonda".
Z artykułu Katarzyny Dzierzbickiej dowiemy się, jak opisywano taniec podhalański pod koniec XIX wieku, jeszcze przed rozwojem masowej turystyki u podnóża Tatr. Z kolei małego kompendium wiedzy o tańcu irlandzkim dostarczyła czytelnikom Marianna Dąbek.
Z dłuższych tekstów zwraca uwagę ten autorstwa Marcina Skrzypka z Orkiestry Św. Mikołaja i zamieszczony w dziale "Folk i okolice". "Kultura opowiadania - tęsknota za żywą narracją" - to uzupełnienie poprzednich artykułów Marcina na temat pieśni dziadowskich i wędrownych dziadów - lirników.
Ale "Gadki" to przede wszystkim muzyka, stąd i prezentacja postaci Tomasa Ledina - szwedzkiego piosenkarza, animatora festiwalu folkowego w Sztokholmie, obszerna relacja z festiwalu Etniczne Inspiracje w DK Rakowiec oraz relacja z targów WOMEX w Walii. Mimo że artykuł "Na granicy kultur. Lesvos. Muzyka i spotkania" to opowieść o podróży Tomka Kozłowskiego na grecką wyspę, to wiele w niej dźwięków, nut i instrumentów. Temat tańca pojawia się i tu, w wykonaniu ludzi i... koni - więcej nie zdradzę! Ciekawostką "Gadek" jest niewątpliwie wywiad z Rafałem Sadownikiem, lubelskim animatorem piłki palantowej oraz tekst M. Jakubowskiej śledzący przejawy magii w wyliczankach dziecięcych.
Ponadto, jak zwykle, stałe działy: felieton Tomasza Janasa, recenzje płyt i relacje z koncertów, prezentacje płyt i nowości książkowych, a także dział "Etno Lektura". Na pewno warto przeczytać recenzję filmu "Papusza - romans z wolnością" pióra Agnieszki Caban, działaczki romskiej, wiceprezeski Stowarzyszenia Romano Waśt, aby poznać opinię społeczności romskiej na temat filmu, który już w zeszłym roku wkroczył na ekrany polskich kin.
A "Gadki" jak to ostatnio bywa, dostępne są w naszym sklepie.
"Gadki z Chatki" nr 109