Jonas Trinkūnas, urodzony w 1939 roku, uczęszczał do szkoły średniej w Kownie, którą ukończył w 1957. Osiem lat później ukończył studia na wydziale filologii Uniwersytetu Wileńskiego. Był wybitnym specjalistą języka litewskiego oraz założycielem Towarzystwa Przyjaciół Indii. Zgłębianie kultury subkontynentu indyjskiego zbliżyło go do potrzeby poznania tradycyjnego folkloru bałtyjskiego.
W 1967 roku zorganizował pierwszy festiwal tradycyjnego śpiewu litewskiego, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Po 1973 roku był szykanowany przez władze radzieckie za propagowanie tożsamości litewskiej i odsunięty od działalności naukowej, do której powrócił po 1988 roku. Wśród litewskich studentów zaszczepił zainteresowanie rodzimym folklorem, pieśniami ludowymi i tradycją.
W latach, w których nie mógł oficjalnie pracować naukowo jeździł po wsiach, zbierając lokalne pieśni i zwyczaje, co zaowocowało wieloma przemyśleniami dotyczącymi dawnych tradycji, folkloru i wierzeń. Było to także impulsem do założenia Romuvy, największej organizacji odwołującej się do przedchrześcijańskiej kultury i wiary na Litwie (oficjalnie zarejestrowana w 1992 roku) oraz zespołu muzyczno-obrzędowego Kūlgrinda, powstałego w 1990, czy wreszcie kilkoma publikacjami na temat litewskiego folkloru i religii.
W 1997 roku Jonas Trinkūnas otrzymał Nagrodę Narodową za pracę w dziedzinie kultury litewskiej. W 2004 został oficjalnie wyświęcony na Krivis, pierwszego kapłana litewskiej religii etnicznej.
Z Kulgrindą wielokrotnie gościł w Polsce i występował na najważniejszych festiwalach folkowych, m.in. "Warszawskim Skrzyżowaniu Kultur" (zdjęcie powyżej). Był reprezentantem Litwy podczas obrad Światowego Kongresu Religii Etnicznych i jednocześnie przez wiele lat jego prezydentem.
Cześć Jego Pamięci!
Źródło: www.romuva.lt