Każdy szanujący się festiwal muzyczny, filmowy, teatralny obok prezentacji najciekawszych artystów danego kierunku sztuki stara się też stworzyć wokół imprezy odpowiednią atmosferę poprzez szereg wydarzeń okołofestiwalowych. Tak jest także w Warszawie na 10 Skrzyżowaniu Kultur. Organizowane są tu warsztaty muzyczne, taneczne cieszące się sporym powodzeniem. Od kilku lat w namiocie festiwalowym można spotkać międzynarodowych przedstawicieli mediów, organizatorów festiwali, agencji promujących artystów world music w… świecie. W tym roku pojawią się też nowe akcenty, niespotykane dotąd na festiwalu.
Foto książka
Pierwszego dnia festiwalu, na konferencji prasowej zaprezentowano dziennikarzom książkę o Skrzyżowaniu Kultur, pt. "W rytmie świata. Warszawa na Skrzyżowaniu Kultur". Książka, a nawet album, ma 175 stron, na których jest dużo zdjęć ale nie tylko. Znalazły się tam też rozmowy z wieloma osobami, m.in.: z Marią Pomianowską - dyrektorem artystycznym festiwalu, z Andrzejem Matusiakiem - dyrektorem Stołecznej Estrady. Jest też wywiad Pauliny Wilk z redaktorem naczelnym Magazynu "Songlines" pt. "Eksplozja etno nad Wisłą"oraz krótkie rozmowy z polskimi artystami zafascynowanymi muzyką świata (m.in. z Kayah, Urszulą Dudziak). Jest też "10 zachwytów" - 10 najciekawszych wydarzeń z minionych edycji festiwalu w podsumowaniu dziennikarza Polskiego Radia, Kuby Borysiaka. Wydawcą jest GoCulture. Książka dostępna jest na razie tylko na festiwalu.
Płyta folkowa 2013
Od jedenastu lat środowisko związane ze sklepem płytowym Galeria Folkowa oraz stroną Folk.pl organizują plebiscyt "Wirtu@lne Gęśle - Płyta Folkowa Roku zdaniem internautów". W tym roku 2500 głosów spośród 103! płyt, różnorodnych gatunkowo, wskazało, że płytą folkową roku 2013 została "Oj tak!" tria Chłopcy kontra Basia. Do tej pory nagroda wręczana była wiosną, podczas koncertów Festiwalu "Nowa Tradycja". W tym roku tak się nie stało. Dlatego nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy na Skrzyżowaniu Kultur, dziś, w czwartek, podczas koncertu "Sounds like Poland" (wstęp bezpłatny).
Kierunek Etiopia
Do organizacji tego spotkania (27 września, sobota, godz. 17:00), zainspirował organizatorów materiał, który ukazał się w najnowszym numerze "Literatury na świecie".
W namiocie festiwalowym poprowadzi je Kuba Borysiak. Jego gośćmi będą: Michał Lipszyc - wybitny tłumacz literatury, pod którego redakcją powstał najnowszy numer "Literatury na świecie", poświęcony Etiopii oraz Francis Falceto - odkrywca i promotor etio-jazzu, wydawca ponad 30 płyt "Ehtiopiques". O kulturze i historii rodzinnego kraju Mahmouda Ahmeda (który wystąpi na festiwalu w piątek wieczorem) opowie także dr Hanna Rubinkowska-Anioł, a swoim świeżym spojrzeniem na muzyczne tradycje Etiopii podzieli się reżyser Maciej Bochniak, który pracuje właśnie nad filmem dokumentalnym "Ethiopiques - bunt duszy".
X Warszawski Festiwal "Skrzyżowanie Kultur", 24-28.09.2014, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.