Festiwal powstał w 1996 roku z inicjatywy liderów lokalnego zespołu folkowego Czeremszyna – Barbary Kuzub-Samosiuk i Mirosława Samosiuka. W tej chwili głównym organizatorem "Z wiejskiego podwórza" jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Przez lata impreza urosła do rangi jednego z największych festiwali folkowych w kraju, na którym pojawiają się zagraniczne etno-gwiazdy oraz czołówka polskiej sceny folkowej. Festiwal ma też wymiar edukacyjny, jego nierozłączną częścią są warsztaty śpiewacze, taneczne, instrumentalne, rękodzielnicze, jak również pokazy filmowe, spektakle i kiermasz sztuki ludowej. Wszystkim tym działaniom przyświeca idea wielokulturowości i tolerancji dla odmienności. Impreza wspaniale promuje region podlaski z jego unikalnym dziedzictwem, a co więcej, stała się ważna również dla lokalnej społeczności, która nie wyobraża sobie lipca bez folkowej fiesty i "najazdu" etnofanów z całego kraju. Czeremcha to niewielka miejscowość przy granicy z Białorusią, ma ok. 3 tys. mieszkańców, a drugie tyle przyjeżdża tu w trakcie festiwalu.
O randze spotkań "Z wiejskiego podwórza" niech świadczy fakt, że zespoły (w tym zagraniczne) same zgłaszają się do organizatorów. W dobie komercjalizacji to też jeden z nielicznych już festiwali folkowych, który nie obciąża budżetu widza - koncerty i prawie wszystkie warsztaty są bezpłatne, od 5 lat jest też darmowy pociąg festiwalowy. Impreza ma już swoją publiczność- często wielopokoleniową - więcej o niej można przeczytać w wywiadzie z organizatorami.
Podczas zeszłorocznej konferencji w gronie dziennikarzy i miłośników folku zastanawialiśmy się, jak jeszcze można bardziej zachęcić ludzi do tego gatunku muzycznego i jak będzie obchodzona nadchodząca, jubileuszowa edycja. Padło kilka ciekawych pomysłów. Tym bardziej ze smutkiem w lutym przyjęliśmy wiadomość o tym, że Ministerstwo Kultury odmówiło organizatorom wsparcia finansowego, które stanowi główną część budżetu "Z wiejskiego podwórza". Bez niego impreza odbyłaby się w innej formie, zapewne znacznie okrojonej.
W środowisku folkowym (w tym i w naszej redakcji) zawrzało. Ruszyła spontaniczna i oddolna akcja protestacyjna - dwoje fanów festiwalu napisało petycję do Ministerstwa Kultury i umieściło ją na portalach społecznościowych. W liście autorzy zwrócili uwagę na fakt, że festiwal spełnia zadania, które są podstawą działalności Ministerstwa Kultury - chroni polskie dziedzictwo kulturowe. W ciągu kilku godzin po otrzymaniu informacji o braku dofinansowania ponad 500 osób napisało na facebookowym profilu festiwalu, że niezależnie od rozwoju sytuacji na pewno przyjedzie do Czeremchy, a wiele osób zadeklarowało prywatnie swoją pomoc. Sami organizatorzy też nie załamali rąk i natychmiast ruszyli do działania - napisali odwołanie. Dużą pomoc i wsparcie otrzymano ze strony posłów, Wojewody i Marszałka woj. podlaskiego. Petycję napisaną przez fanów podpisało 870 osób z różnych środowisk.
Kilka dni temu otrzymaliśmy radosną wieść, że odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone przez Ministerstwo Kultury.
- "Bardzo cieszymy się z pozytywnego rezultatu naszego odwołania. Dziękujemy wszystkim za wsparcie, za podpisy, za ciepłe słowa i wiarę w to, że będzie dobrze "- napisała nam Basia Kuzub-Samosiuk.
Wiemy już, że festiwal odbędzie się w dniach 24-26.07.2015 i że na pewno będzie wyjątkowy z racji jubileuszu. Cieszymy się, bo nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, żeby tworzony od 19 lat, z ogromnym staraniem i wysiłkiem lokalnej społeczności, festiwal miałby się nie odbyć.
Miłośnicy etno i folku, walczmy zawsze o swoje! I do zobaczenia w lipcu pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czeremsze.
XX Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza”, 24-26.07.2015, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.