Blues to folk, tylko że blues. Wyrósł z muzyki korzennej, tradycyjnej, od dziesięcioleci to jeden z ciekawszych gatunków muzycznych na świecie. W Polsce środowisko bluesowe, należy do tych prężniejszych. Dzieją się festiwale, wiele grup gra bluesa i ukazuje się jeden z najstarszych, niezależnych magazynów muzycznych w Polsce.
W najbliższą sobotę (25.04), w Chorzowie, w ramach XVIII Festiwalu Bluesowego "Bluestracje", odbędzie się Gala Blues TOP 2014, czyli koncert laureatów ankiety czytelników kwartalnika Twój Blues, podsumowująca miniony rok na scenie bluesowej.
Gala Blues Top ma już dwunastoletnią historię, ale sama ankieta jest o wiele starsza.
- Zacząłem ja robić jeszcze pośród słuchaczy mojej audycji "Siła bluesa" w Radiu Katowice, w latach 90. Potem do tej akcji przyłączyli się bluesowi redaktorzy z innych, lokalnych rozgłośni, m.in. Andrzej Jerzyk z Radia Centrum Kalisz i Mariusz Szalbierz z Piły. Gdy powstał Twój Blues naturalnym było, że ankietę zacząłem przeprowadzać wśród jego czytelników. Co roku ogłoszenie wyników ma miejsce w lutym lub marcu w audycjach Piotra Barona i Jana Chojnackiego w radiowej Trójce oraz w mojej audycji na falach Radia eM 107,6 Katowice. Kwietniowe koncerty, wcześniej w Teatrze Rozrywki, a teraz w Chorzowskim Centrum Kultury są wielkimi finałami ankiety. Jest to corocznie koncert jedyny w swej formie, bo biorą w nim udział wyłącznie laureaci - pisze nam Andrzej Matysik, wydawca i redaktor naczelny Twojego Bluesa.
W tegorocznej Gali wezmą udział:
- Zespół roku - JAN GAŁACH BAND
- Wokalistka roku - KAROLINA CYGONEK
- Wokalista roku - ADAM KULISZ
- Gitarzysta roku - GRZEGORZ KAPOŁKA
- Pianista roku - KRZYSZTOF GŁUCH
- Harmonijkarz roku - MICHAŁ KIELAK
- Instrumenty różne - JAN GAŁACH (skrzypce)
- Odkrycie roku - KRAKÓW STREET BAND
- Płyta roku - KASA CHORYCH “ORLA"
- Osobowość roku - KRZYSZTOF RYBARCZYK
Gali towarzyszyć będą obchody jubileuszu 15 lecia kwartalnika Twój Blues, jedynego takiego pisma w Polsce. Jednym z akcentów imprezy będzie otwarcie wystawy okładek dotychczasowych 60 wydań magazynu.
- O bluesie pisałem od lat. Pomysł stworzenia pisma w całości poświęconego bluesowi - od czasu, gdy po 1989 roku nastały już warunki ku temu - chodził za mną. Pierwszy numer Kwartalnika TWÓJ BLUES ukazał się w maju 2000 roku. Pomysł narodził się pod koniec 1999 roku, a zaraziłem nim grono ludzi skupionych wokół klubu bluesowego Taj Mahal w Łaziskach Górnych. Wydawcą była firma wydająca bluesowe płyty, będąca też właścicielem Taj Mahala. Mnie powierzono funkcję redaktora naczelnego jak i zadanie skompletowania zespołu redakcyjnego - opowiada nam o początkach Twojego Bluesa redaktor Matysik.
- Z końcem 2002 roku wydawca stracił zainteresowanie Twoim Bluesem i z dnia na dzień oświadczył mi, że zabawa skończy się z wydaniem ostatniego numeru w 2002 roku. Smutno mi się zrobiło, bo dorobek jedenastu numerów był już czymś. Po kilku dniach kalkulacji i burzy mózgów w rodzinnym i przyjaciół gronie postanowiliśmy powołać do życia rodzinną Agencję Delta. Kolejny, dwunasty numer Twojego Bluesa ukazał się zgodnie z terminem, w marcu 2003 roku. Startowaliśmy praktycznie od zera i w tym miejscu chcę podkreślić fantastyczną postawę zespołu redakcyjnego który, nie mając żadnych gwarancji finansowych, prawie w komplecie pozostał z nami i jest do dziś. Cały czas redakcja się powiększa, tak o młode polskie bluesowe pióra, jak i o europejskich i amerykańskich współpracowników. Właśnie wydaliśmy 60. numer zamykający 15-lecie naszej działalności - kontynuuje opowieść Andrzej Matysik.
Twój Blues nie był pierwszym tytułem poświęconym bluesowi w Polsce, ale jest jedynym, który... jest. O jego randze i sile niech świadczą międzynarodowe nagrody środowiska bluesowego, m.in. "Keeping The Blues Alive", przyznana w 2011 roku w USA przez The Blues Foundation, nazywana potocznie "Bluesowym Oskarem", czy "German Blues Award - International" przyznana w Niemczech - obie po raz pierwszy w historii trafiły do Polski.
Nakład pisma waha się obecnie między 1500-2000 egzemplarzy, a za największy sukces redakcja poczytuje sobie fakt, tak długiej działalności i grono oddanych, stale powiększających się Czytelników.
Będzie więc co świętować w najbliższą sobotę.