To pierwszy koncert kolektywu niezależnych twórców w Nowym Roku. O grupie i jej działaniach pisaliśmy jesienią, w momencie inauguracji nowego cyklu "101% improwizacji". Szczegółowe informacje na temat składu, założeń i działalności terenNowy.live znajdziecie też w opublikowanym niedawno wywiadzie z Pawłem Sky'em.
Częstą praktyką kolektywu jest zapraszanie wybitnych artystów do współpracy na scenie, dzięki czemu koncerty zyskują dodatkowy koloryt. Tym razem zagrają wspólnie z Mieczysławem Litwińskim, wybitnym multiinstrumentalistą, śpiewakiem i kompozytorem. Na pewno szykuje się ciekawy koncert, ponieważ artysta od wielu lat eksperymentuje z dźwiękami i zajmuje się muzyką etniczną z wielu nawet odległych krajów świata.
Litwiński ma wykształcenie klasyczne, ale jego zainteresowania muzyczne są o wiele bardziej szerokie. Występował z zespołami jazzowymi i free jazzowymi (Kawalerowie Błotni), jak też rockowymi i klasycznymi. W 2000 roku, wraz z żoną, Sabą Zuzanną Krasoczko, założył duet Sol et Luna, który koncertował wielokrotnie w Niemczech, Estonii i Polsce, prezentując w językach oryginalnych pieśni mistyczne do słów poetów różnych epok i kultur (Rumi, Novalis, Angelus Silesius).
Artysta wiele lat mieszkał poza granicami kraju - w USA i na Litwie, gdzie został doceniony jako kompozytor teatralny i filmowy. Po powrocie do kraju kontynuował tę działalność. Ma na swoim koncie również współpracę z teatrami alternatywnymi, takimi jak: Węgajty, Gardzienice, Wierszalin, Montownia. Jednym z ciekawych przedsięwzięć z teatrem Węgajty było przygotowanie i kilkukrotna realizacja spektaklu plenerowego "Missa Pagana" do słów poematu Edwarda Stachury (muzyka i reżyseria: Mieczysław Litwiński; 2000 r - pierwsze wykonanie). Ponadto, twórca Sol et Luny komponuje też muzykę do tańca współczesnego i pantomimy.
Litwiński jest również uznanym pedagogiem - od wielu lat prowadzi warsztaty głosu i oddechu za granicą i w Polsce, ponadto wykładał w New York Open Center, The New School, New York University, Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie i Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje też z muzeami, prezentując tradycje muzyczne różnych kultur.
Źródło: http://www.terennowy.info/impro_03.html
terenNowy.live, 18.02.2013, Galeria Freta, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia