Znany jest już szczegółowy program największej w Polsce imprezy folklorystycznej. 49 Tydzień Kultury Beskidzkiej jak zwykle przyniesie występy zespołów, solistów, śpiewaków, instrumentalistów z Polski i zagranicy. Skala wydarzenia jest imponująca. Przykładowo, w 2010 roku zaprezentowało się aż 400 wykonawców, wchodzących w skład ponad 100 zespołów, a bezpłatne koncerty obejrzało ponad 250 tys. widzów.
Najbogatszy program wydarzeń festiwalowych jak zwykle zapewni miasto nazywane perłą Beskidów - Wisła. W tym roku w amfiteatrze im. S. Hadyny od 28 do 31 lipca potrwa prezentacja i konkurs polskich zespołów, a od 1 sierpnia sceną zawładną grupy zagraniczne w ramach 23 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Tym razem, oprócz naszych najbliższych sąsiadów, reprezentowane będą również: Chorwacja, Rumunia, Węgry, Hiszpania, Turcja, Gruzja, Albania, Bułgaria. Na pewno najbardziej egzotycznymi gośćmi będą wykonawcy z Iraku (dokładnie z Kurdystanu), Chile oraz kaukaskiej części Rosji. Goście specjalni to zespół zza miedzy - Gorol z czeskiego Jabłonkowa.
Jury złożone z etnografów, muzykologów i choreografów oceni poszczególne występy i przyzna Grand Prix za całość prezentacji. Kolejne 6 zespołów otrzyma wyróżnienia za poszczególne elementy swojego programu. Jak czytamy w regulaminie:
- "Podstawowym założeniem MSF jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk zgodnie z regulaminem położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów". Czuwa nad tym również Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), pod patronatem której odbywa się cała impreza.
Przypomnijmy, że w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędzie się również 43 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 18 Festyn Istebniański w Istebnej, 34 Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz 65 Gorolskie Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska). Na ostatniej z tych imprez w piątek, 3.08, zagrają Trebunie Tutki, a w niedzielę, 5.08, zespół Śląsk im. S. Hadyny.
Ciekawostką są Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4-5.08). To impreza, która pokazuje lokalne, ludowe zwyczaje związane z kultem św. Wawrzyńca, męczennika spalonego na stosie. We wsiach Beskidu Żywieckiego w wigilię odpustu przypadającego na 10 sierpnia zapalano kiedyś hudy - wysokie ogniska ze stosów chrustu i gałęzi. Dziś układa się je na rusztowaniach i zapala po zapadnięciu zmroku obok estrady, na której trwają występy zespołów folklorystycznych w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Źródło: http://rok.bielsko.pl/
49 Tydzień Kultury Beskidzkiej, 28.07 -5.08.2012, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Istebna, Maków Podhalański, Ujsoły, Oświęcim, Jabłonków (Republika Czeska)