W stołecznym Bemowskim Centrum Kultury trwa cykl "Folkowo Bemowo", od 3 lat prezentujący najciekawszych polskich etno-folkowych wykonawców, twórczo podchodzących do tradycji. Po wakacjach odbyły się koncerty, na których wystąpili: karpaccy Vołosi, punk- folkowa Hańba! i Adam Strug z zespołem Kwadrofonik. Wielkimi krokami zbliża się ostatni tegoroczny koncert, który podobnie jak w zeszłym roku, będzie specjalnym prezentem pod choinkę.
W sobotę 10 grudnia na scenie BCK zaprezentuje się legenda polskiej sceny world music, muzykująca od pokoleń góralska kapela rodzinna Trebunie Tutki. Zespół, zainspirowany propozycją Włodzimierza Kleszcza jako jeden z pierwszych zaczął łączyć tradycyjną nutę podhalańską z odmiennymi gatunkami muzycznymi – reggae z Jamajki. W 1992 roku z grupą Twinkle Brothers nagrali legendarny już album "Higher Heights", który przez wielu do tej pory uważany jest za początek world music na polskiej scenie etno-folkowej. Jak do tego doszło można przeczytać w wywiadzie z liderem grupy, Krzysztofem Trebunią-Tutką. Mimo eksperymentów z innymi nurtami muzycznymi, kapela pozostaje wierna tradycyjnemu instrumentarium, skali góralskiej, budowie i charakterze wykonania, ale nowo tworzone utwory nazywa już Nową Muzyką Góralską. Zainteresowanych historią zespołu odsyłam tutaj.
Współpraca z Jamajczykami była początkiem różnych międzykulturowych projektów. Najnowszy z nich to płyta Duch Gór, nagrana razem z gruzińskim kwintetem Urmuli. Jak się okazało, nasze Tatry i gruziński Kaukaz mają ze sobą wiele wspólnego, i kulturowo, i muzycznie. Relację z premiery projektu, która odbyła się podczas tegorocznego Skrzyżowania Kultur można przeczytać w najnowszym Magazynie Folk24. W grudniu i styczniu Trebunie Tutki zwykle koncertują z programem kolędowym, pełnym pastorałek i opowieści o góralskich zwyczajach, które - oprócz największych przebojów zespołu - na pewno pojawią się podczas koncertu w BCK.
Tradycyjnie już przed koncertem na Bemowie, w samo południe odbędą się warsztaty, które poprowadzi lider zespołu, Krzysztof Trebunia-Tutka, instruktor I klasy o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański. Od 1994 roku uczy śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach (skrzypce, złóbcoki, basy, piszczałki) w Centrum Kultury Jutrzenka w Zakopanem. Podczas warsztatów w ramach "Folkowo Bemowo" Krzysztof postara się przekazać część swojej wiedzy uczestnikom. Na zajęcia mogą się zgłosić chętni w każdym wieku (znajomość nut nie jest konieczna), ale obowiązują wcześniejsze mailowe zapisy. Więcej informacji w dziale "wydarzenia".
"Folkowo Bemowo" - Trebunie Tutki, 10.12.2016, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia