Do tej pory (od czerwca do lipca), odbyły się cztery podobne spotkania, gdzie prezentowano kulturę i muzykę wybranych krajów afrykańskich, m.in. Senegalu, Rwandy. W sierpniu warszawscy afro-muzycy zapraszają ponownie na muzyczne spotkania na ul. Francuskiej, w ramach których odbędą się letnie koncerty plenerowe, warsztaty gry na djembe i jam sessions, a wszystko to w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Saskiej Kępie.
Cała zabawa zacznie się już 3 sierpnia, warsztatami bębniarskimi prowadzonymi przez muzyków z Grupy Perkusyjnej Strefa Rytmu oraz warsztatami tanecznymi z Andym Camarą - gwinejskim choreografem, tancerzem i muzykiem. Łączy on tradycję z nowoczesnością, nie boi się eksperymentów, co łącznie daje ciekawy efekt. A ponieważ gra również na zachodnioafrykańskich bębnach dundun, całość daje wiele możliwości.
Dwa tygodnie później, 17 sierpnia, odbedzie się koncert zespołu Eric Folly & Muito Legal oraz z członkami grupy. Ich muzyka to fuzja inspiracji brazylijskich i afrykańskich, a także wpływów karaibskich. Instrumentarim na jakim grają to piano, cajon, perkaszyny oraz bas i gitara.
Po klejnych dwóch tygodniach, na trzecim i ostatnim spotkaniu, 31 sierpnia, ponowne spotkanie ze Strefą Rytmu i ich warsztatami bębniarskimi. Na finał akcji wystąpi senegalskie trio Djolof-Man, które tworzą: znani szeroko folk i etnofanom Mamadou Diouf - djembe, śpiew i Pako Sarr - gitara akustyczna, śpiew, którym towarzyszy Mohamed M'Bow - djembe, śpiew. W swej twórczości muzykę etniczną z Senegalu mieszają z reggae, bluesem i soulem.
Miejsce, które przygarnęło muzyków, Café Baobab ma ambicje przypomnienia wielokulturowego charakteru dzielnicy, Saskiej Kępy, gdzie dawniej mieszkali osadnicy z Holandii, której walory rekreacyjne docenił król August III.
- "Baobab stara się w niebanalny sposób integrować lokalną społeczność. Każdy może uczestniczyć i poznać lepiej bogatą kulturę zachodniej Afryki. Stąd nasze hasło: Zagrajmy pod Baobabem! Dla najmłodszych te kameralne muzyczno-taneczne spotkania będą piękną lekcją otwartości na inne kultury" - tłumaczy Mamadou Diouf, zaangażowany w organizację spotkań - "Gdzie indziej cień dają jedynie parasolki, a tutaj mamy głęboki cień wysokich drzew. Tak jak w Afryce!" - dodaje.
- "Spotkania na Francuskiej mają być przede wszystkim fajną zabawą i pozytywnym przeżyciem, a także okazją, by zapoznać mieszkańców Saskiej Kępy z różnorodnością afrykańskich instrumentów i afrykańskich wpływów na tradycyjną muzykę brazylijską czy kubańską" - tłumaczy Aziz Seck z Fundacji Centrum Afro-Kultury Baobab.
Warsztaty gry na djembe odbędą się na poziomie początkującym, djembe udostępnią muzycy, ale uczestnicy mogą przynieść na spotkania własne instrumenty (bębny, grzechotki, dzwonki) - nie tylko afrykańskie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło: Cafe Baobab
Zagrajmy pod Baobabem, 3/17/31.08.2013, Cafe Baobab, Warszawa
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.