Warto pamiętać, że dla Słowian często to właśnie równonoc wiosenna stanowiła początek nowego roku solarnego, tym bardziej, że równonoc wiosenna niezmiennie jest początkiem roku wegetacyjnego. Ptaki i gady zaczynają powracać z mitycznego Wyraju, przepowiadając odrodzenie przyrody. Rośliny zaczynają się rozwijać, wszędzie robi się zielono i nastaje czas powszechnej radości.
Przyjrzyjmy się zatem, gdzie i w jaki sposób świętowane będzie w naszym kraju Święto Wiosny czyli Jare Święto. A dziać będzie się wiele, od inscenizowanych rekonstrukcji przez koncerty aż po autentyczne obrzędy.
Najwcześniej, bo już w środę rozpocznie się wiosenne świętowanie w Cieszynie. Działający tam od lat niezawodny Cieszyński ród z Golęszyc w tym roku uświetni obchody Jarego Święta, które odbędą się już 19 marca na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. W programie opowieści o życiu codziennym Słowian oraz pokazy walk wojów.
Jak przebiegać będą obchody streścił nam Janusz Ligocki ("Czcibor"):
"Cieszyński Ród z Golęszyc będzie brał czynny udział w całodniowych Jarych Godach organizowanych przez Koło Etnologów Uniwersytetu Śląskiego. Będąc wodzem i jednocześnie Żercą Rodu wygłoszę na Auli prelekcję dotyczącą Jarych Godów, ale także uzbrojenia i technik walki wojów wczesnego średniowiecza. Następnie wojowie z Drużyny Słowian i Wikingów "Golęszyce" dadzą krótki pokaz pojedynków. Pod wieczór odbędzie się Fireshow połączone z obrzędem Jarych Godów inspirowanym wczesnośredniowiecznymi, skąpymi jednak, zapiskami kronikarzy wspieranymi przez publikacje obecnych badaczy".
Po zmroku zagra też medievalno-folkowy zespół Jar:
W Gdyni, w czwartek, 20 marca, odbędzie się wspólny koncert różnych wykonawców nawiązujących do tradycji słowiańskich. Będzie to jednocześnie pierwsza odsłona cyklicznej imprezy "Folkowe Ucho". Usłyszymy folk poetycki w wykonaniu duetu LaGruppa, zespół Góra Trolla grający muzykę dawną, a także folkmetalowy Rum:
Nie zabraknie nowinki sceny folkowej - stepfolkowej formacji Rod.
W Wólce Bieleckiej, 40 km na wschód od Lublina, w piątek 21 marca odbędą się XXIX Spotkania z Historią "Jare Święto", gdzie oprócz tradycyjnego widowiska plenerowego odbędzie się palenie największej Marzanny w Polsce i, na przekór powszechnie panującym zwyczajom, zorganizowany zostanie konkurs na najszpetniejszą Marzannę.
Dzień później, w sobotę 22 marca, w Warszawie, po raz czwarty z rynku Starego Miasta wyruszy Stołeczny Marsz Powitania Wiosny ze śpiewem i muzykowaniem. Uczestnicy przejdą "od Syrenki do Syrenki", nad Wisłą odbędzie się rytualne utopienie Marzanny, a całości towarzyszyć będzie gra miejska oraz wieczorne obrzędy nad Wisłą.
Szczegółów szukajcie w dziale "wydarzenia".