Pod koniec stycznia, w Krakowie (28.01), odbył się najważniejszy konkurs dla polskiej sceny muzyki żeglarskiej - Przegląd konursowy "Shanties". W tym roku stanęło do niego aż 11 wykonawców, z których jury, po długich naradach wskazało dwa zespoły, które otrzymały "Nominację do Shanties", czyli zaproszenie do występu na koncercie 36 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, który w tym roku odbędzie się w dn. 23-26 lutego.
Zwycięzcami okazały się grupy Jan i Klan z Wrocławia (na zdjęciu powyżej) oraz Własny Port z Bydgoszczy. Pierwszy jako zespół istnieje na scenie od 3 lat, ale w składzie ma prawdziwych weteranów sceny żeglarskej i jest objawieniem sceny... turystycznej (sic!), zgarnęli w ub. r. pierwszą nagrodę kultowej i uznanej w środowisku turystów Giełdy Piosenki turystycznej w Szklarskiej Porębie. Drugi zespół, dotąd raczej rzadko widywany na festiwalach żeglarskich, znany jest dobrze bywalcom żeglarskich tawern, regat i imprez wodniackich, działający już od lat czternastu, z niezłym dorobkiem repertuarowym i dwoma płytami na koncie (trzecia w drodze).
Tegoroczny Festiwal "Shanties" przenosi się do innych lokalizacji, ze względu na remont słynnej "Rotundy" (gdzie dotąd się odbywał). I tak koncertów posłuchać będzie można w Kinie Kijów, Klubie Studenckim "Żaczek" oraz studiu S5 Radia Kraków. A będą to tradycyjnie koncerty: ballad, dla dzieci, piosenki żeglarskiej, poezji morskiej, nie tylko z kubryku, folkowy, szanty klasycznej i finałowy.
Nowością i niewątpliwą atrakcją w tym roku będzie wspólne odśpiewanie na krakowskim Rynku prawdziwej szanty pt. "Pożegnanie Liverpoolu" (oryg. "Leaving of Liverpool", tłum. Jerzy Rogacki). Trudno też będzie się zapewne wbić na nocne koncerty w tawernie Stary Port.
Z gości zagranicznych do Krakowa przybędą Anglicy - the Exmouth Shanty Men i Norwegowie - chór Slogmakaane. My jak zawsze polecamy ten najbardziej z tradycyjnych koncertów - niedzielny, szanty (t.zw. "klasycznej"). Poza tym przez cztery dni fani morskich klimatów będą mogli posłuchać czołówki polskich wykonawców zarówno tradycyjnej pieśni morza, jak i współczesnej, żeglarskiej.
Szczegóły programu znajdziecie na stronach organizatora.