To już reguła, że każdego dnia Festiwalu Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków" w Katowicach scenę dzielą ze sobą jeden wykonawca z Polski i jeden zagraniczny. W tym roku będą to Kapela Maliszów i wielonarodowy La Chiva Gantiva (pierwszego dnia), Maria Pomianowska & Kinior oraz francuski Cie Rassegna (drugiego dnia) i wreszcie Makaruk, Tymon Tymański i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, a także Fin Pekko Käppi.
Imprezę klubową, w Jazzclub Hipnoza, rozkręcać będzie La Dame Blanche.
Fanom etno-folku polskich artystów przedstawiać za bardzo nie trzeba. Kapela Maliszów
to zespół rodzinny, założony i prowadzony przez multiinstrumentalistę Jana Malisza. Zaczynali od muzyki Karpat, później włączyli do swojego repertuaru również mazurki. Najpierw te ludowe, grywane na weselach przez wiejskich muzykantów na Mazowszu, później autorstwa Jana. Ostatnio zaczęli pojawiać się w konkursach i zdobywać znaczące nagrody.
Projekt "Smok Dwugłowy" jest owocem spotkania Marii Pomianowskiej i Włodzimierza Kiniorskiego, saksofonisty i kompozytora. Maria Pomianowska od lat bada muzykę etniczną i uczestniczy w międzynarodowych projektach muzycznych w krajach arabskich i azjatyckich. "Kinior", kojarzony jest najczęściej z jazzem, ale ma na koncie także projekty world music.
Wspólnie zaprezentują interpretacje piosenek ludowych, w elektronicznych, przestrzennych aranżacjach. Maria Pomianowska zaprezentuje fidel płocką, sukę biłgorajską, gadułkę, morin-hur, zaś zagra na saksofonie, klarnecie, perkusjonaliach, jest też autorem realizacji dźwięku i obsługi animacji.
"Erotyki Ludowe" to z kolei projekt, w który zaangażowali się Dariusz Makaruk, Tymon Tymański i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, a który powstał z połączenia oryginalnej polskiej muzyki ludowej z nowoczesną aranżacją i kompozycją jazzową. Jak zdradza tytuł, rzecz jest o miłości. Ale ludowe melodie i teksty nie są centralnym wyróżnikiem projektu. Stanowią punkt wyjścia do współczesnych interpretacji. Dzięki temu powstał nowy projekt, łączący polską tradycję ludową i współczesne brzmienia jazzu, elektroniki i ambientu. Sam Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów, śpiewający tradycyjnym głosem białym.
Jeśli chodzi o wykonawców zagranicznych, znów w Katowicach usłyszymy coś wyjątkowego.
La Chiva Gantiva, to grupa, która zaczynała od odtwarzania, na tradycyjnych bębnach (tambora, alegre, maracones), zapomnianych rytmów z przeszłości Kolumbii, takich jak choćby champeta czy mapale (gatunki muzyki tanecznej pochodzenia arfokolumbijskiego).
Do Kolumbiczyków dołączyli Francuz, Flamand, Walończyk i Wietnamczyk. Zespół wzbogacił wtedy swoje instrumentarium m.in. o gitary, klarnet i saksofon. Z tego zderzenia różnych kultur powstał unikalny styl muzyczny będący mieszanką rytmów afrokolumbijskich z rockiem, afrobeatem i funky. Piosenki śpiewane są po hiszpańsku, francusku, a czasami w dziwnej mieszaninie obydwu tych języków. Wszystko po to, by łamać stereotypy na temat muzyki latynoskiej.
Drugi zespół zagraniczny to Cie Rassegna, z Francji, który inspiracje czerpie z kultur basenu Morza Śródziemnego - łączy, za sprawą założyciela i lidera, Bruno Allary'ego, świat jazzu i flamenco. Bruno w swoich aranżacjach używa zarówno instrumentów współczesnych, jak i ich regionalnych odmian. Jego interpretacje tradycyjnych melodii są odważne, ale autor podchodzi do tego dziedzictwa tyleż śmiało, co taktownie. Słychać tu wpływy muzyki z Zachodniej Algierii, Oksytanii, Sycylii i Bałkanów.
Jednym z najbardziej niezwykłych artystów w programie tegorocznej edycji "Ogrodów Dźwięku", będzie Pekko Käppi - czołowy przedstawiciel fińskiego neofolku. Pieśniarz, badacz fińskiej muzyki ludowej, kompozytor, instrumentalista, wirtuoz gry na jouhikko (dawny fiński instrument ludowy, odmiana liry smyczkowej), znawca tradycji śpiewu runo, wywodzącej się ze starych pieśni Finlandii. Swój juhikko Pekko podłącza do wzmacniacza i innych elektronicznych urządzeń, co uwspółcześnia jego brzmienie, nie ujmując jego charakteru, do tego dochodzi niezwykły śpiew Fina, z którego obok nut tradycyjnych sączy się też nostalgiczny blues czy energetyczny rock. To naprawdę ekscytująca mieszanka. Muzyka Pekko Käppi choć wyrasta z etnicznych korzeni, przenosi słuchaczy dużo dalej, poza folkową rzeczywistość.
Yaite Ramos, wokalistka i multiinstrumentalistka (flet, perkusja, instrumenty klawiszowe) urodziła się na Kubie. Wzrastała w środowisku przesyconym muzyką, jest bowiem córką Jezusa "Aquaje" Ramosa, dyrektora artystycznego Buena Vista Social Club. Odebrała solidne, muzyczne wykształcenie. Pod koniec lat 90. przeniosła się do Paryża, gdzie wpadła w wir koncertowy i gdzie narodziła się La Dame Blanche – Biała Dama. Rap, klasyczny soul , hip-hop - to jej inspiracje. Rytm, który dominuje w jej muzyce to Nu Cumbia, wywodząca się z kolumbijskiego tańca ludowego, a królująca już w dyskotekach i na estradach całego świata. Zobaczymy jak połączenie rytmów cumbia i hip-hopu zabrzmi w Katowicach.
Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" i na stronach organizatora.
Festiwal Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków", 19-21.06.2015, Katowice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia