Festiwal Nowa Tradycja odbędzie się w Warszawie po raz 19. w dniach 11-15 maja. Celem imprezy jest promocja polskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach, wykorzystującej nowe opracowania. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu jest konkurs dla młodych wykonawców, inspirujących się polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz kraj. Listę finalistów tegorocznej edycji poznaliśmy już jakiś czas temu a zaprezentują się oni w piątek i sobotę (13-14.05).
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, która odbyła się 26 kwietnia w studio PR, ujawniono laureatów Folkowego Fonogramu Roku oraz laureatów Fonogramu Źródeł.
Jury w składzie: Anna Szewczuk-Czech – kierownik RCKL, Program 2 PR; Jacek Hawryluk – z-ca Dyrektora Programu 2 Polskiego Radia; Simon Broughton – "Songlines Magazine"; Mats Einarsson – Sveriges Radio; Bartek Chaciński – tygodnik "Polityka" przyznało następujące nagrody:
- I miejsce i tytuł Folkowego Fonogramu Roku - "Requiem ludowe" Adam Strug i Kwadrofonik
- II miejsce - "Dansing" Tęgie Chłopy
- III miejsce - "Mazurki niepojęte" Kapela Maliszów.
Następnie zaprezentowano nagrody w konkursie Fonogram Źródeł, które przyznało jury w składzie: prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW; dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN; Anna Szewczuk-Czech – kierownik RCKL, Program 2 PR; Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR; Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR; Piotr Kędziorek – dziennikarz Programu 2 PR:
- Nagroda specjalna za zasługi dla polskiej fonografii dla Jacka Jackowskiego i jego zespołu z Instytutu Sztuki PAN, inicjatora i współtwórcy serii wydawniczej, w ramach której w ub. r. ukazały się dwa albumy "Melodie stamtąd" wydany wraz z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich.." wydany wraz z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
- I nagroda - dla Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej za trzy płyty: "Katalog. II Festiwal żywej muzyki na strun dwanaście i trzy smyki 2015" oraz w serii "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej": "Jan Cebula z Kapelą" i "Bronisław Płoch. Kapela Widelanie"
- II nagroda - dla fundacji Ważka za płytę "Bronisława Chmielowska. Stare pieśni"
- III nagroda - dlaTatiany Nakoniecznej i zespołu Krajka za płytę "Krajka w gościach"
- Wyróżnienie dla Zofii Bernad za płytę "Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny"
W dalszej części konferencji ogłoszono laureatów Nagrody Muzyka Źródeł, której celem jest uhonorowanie wybitnych ludowych artystów, przekazujących tradycję następnym pokoleniom i związanym z anteną Dwójki. Wyróżnienie to otrzymały w tym roku panie:
- Wiesława Gromadzka, mistrzyni harmonii pedałowej z Kamienia Dużego k. Skrzynna
- Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka z Wiżajn na północnej Suwalszczyźnie
Usyszeliśmy również szczegóły dotyczące programu festiwalowego. Goście Nowej Tradycji przybędą z Macedonii (zespół Dervishi) i Indii - Debashish Bhattacharya (wirtuoz gitary, grający ragi techniką slide). Z kolei koncert Muzyka Źródeł zapozna słuchaczy z muzyką Lasowiaków, a wystąpią na nim muzykanci starszego i młodego pokolenia, m.in. Zofia Wydro i Zespół Śpiewaczy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, Kapela Ludowa Niwa z Niwisk, Kapela Kocirba i Kapela Jana Cebuli z Kolbuszowej.
Szczegóły programu w dziale "wydarzenia".