Trebunie Tutki kultywują tradycje swoich przodków i co roku w sezonie zimowym występują z programem prezentującym dawne tradycje góralskiego kolędowania. Ich koncerty to nie tylko samo śpiewanie kolęd, ale i magiczna wycieczka do świata Skalnego Podhala, z jego unikalnymi, zanikającymi już niestety tradycjami.
Trebunie przedstawiają dawne zwyczaje góralskie - jasełka z kolędnikami, turoniem i gwiazdą, sypanie ziarnem na urodzaj, wigilijne i noworoczne wróżby, składanie życzeń (a właściwie długich oracji życzeniowych). Wszystko to zaśpiewane i wyrecytowane najczystszą gwarą.
Nigdy też nie braknie tytułowych kolęd i pastorałek, które pomagają słuchaczom przenieść się w czasie do dawnego Podhala i przeżywać radosną atmosferę Świąt. Niektórzy mogą się poczuć trochę zaskoczeni, gdy śledząc tekst tych pieśni dowiedzą się, że Pan Jezus urodził się nie tyle w Betlejem, co na Kondrackiej Hali pod Giewontem. To właśnie istota góralskiej opowieści o Bożym Narodzeniu, opowieści, którą Trebunie Tutki tak prosto i pięknie potrafią przekazać słuchaczom.
Wobec postępującego w Polsce upadku tradycji ludowych cieszy fakt, że zespół kolęduje niezmiennie od wielu lat. Co więcej, po występach w Oleśnicy, Pile, Gdańsku, Brodnicy i Kościelisku czekają nas w styczniu kolejne ich koncerty. Z początkiem nowego roku ta muzykująca, góralska rodzina przybędzie do Torunia, potem do Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego oraz do siedziby zespołu Mazowsze w Otrębusach.
Instrumentarium towarzyszące występom kolędowym to zwykle skrzypce, altówka, basy podhalańskie, kontrabas, koza, piszczałki oraz złóbcoki. Kolędy i pastorałki w aranżacji członków zespołu. Miłośników góralskiej nuty oraz pięknych kolęd nie trzeba zapraszać.
06.-08.01.2011, Toruń, Tomaszów Mazowiecki, Łódź Kalonka, Otrębusy