A jest za czym, bo jak zapowiada zespół w sieci, nowa płyta muzycznie będzie zmierzać do klimatów znanych z pierwszych płyt: "Muzyka psychodelicznej Świtezianki" czy "Nowa Ex-Tradycja".
Żywiołak powstał w 2005 roku, a stworzyło go dwóch muzyków: Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski. Obaj znani już w świecie muzyki folkowej. Pierwszy z występów m.in. z Ich Trole, drugi z Open Folk. Po wydaniu czterech płyt, zespół zawiesił działalność w połowie 2013 roku, by reaktywować się w 2014 roku, już bez Wasilewskiego, który założył własny zespół Warszał. Aktualnie Żywiołaka tworzą:
- Robert Jaworski - lira korbowa, śpiew
- Michał Stawarz - perkusja
- Kamil Strzyżewski - gitara
- Wiktoria Kwiatkowska - śpiew
- Olga Rembowska - skrzypce, śpiew
Agencja Karrot Kommando, która "opiekuje" się Żywiołakiem, organizuje trasy, wydaje płyty, ogłosiła właśnie powrót muzyki spod szyldu Żywiołaka nowym teledyskiem do utworu "Idziemy z Kanią", który zapowiada EP-kę, która nosić będzie tytuł "Muzyka Psychoaktywnego Stolema", a ma się ukazać 12 marca.
"Piosenka opowiada o dawnym kaszubskim obrzędzie ścinania kani, który w niektórych regionach praktykowany jest do dzisiaj - odbywa się on w dniach przesilenia letniego i aktualnie przybiera nieco steatralizowaną formę. Sam teledysk to prawdziwa gratka dla największych fanów Żywiołaka, którzy dostają szansę sprawdzenia jak wygląda życie ich ulubionej grupy 'od kulis' - klip składa się z ujęć nakręconych przez członków zespołu w trasie" - czytamy w opisie do teledysku.
Zapytaliśmy Roberta Jaworskiego o to, czy poza EP-ką planują płytę długogrającą, oto co nam odpisał:
- Materiał, nad którym pracujemy obecnie skupia się nad obyczajowością i wierzeniami ludów Pomorza. Już wiadomo, że będzie to ok. dwudziestu pięciu kompozycji, podzielonych na dwa albumy: "Vandalia incognita" oraz "Obyczaje śmiertelne". Albumy te poprzedzone zostaną pięcio utworowym wydawnictwem "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Większość muzycznych inspiracji do tej przesyconej demonologią ludową muzyki pochodzić będzie z tomu "Pomorze", XIX wiecznego etnografa Oskara Kolberga. Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się w stopniu większym, niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza oraz idącymi za tym, często przymusowymi "zmianami orientacji wyznaniowych" jego mieszkańców. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60... Jeszcze dziś w powiecie Żarnowieckim starzy mieszkańcy witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIII w. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza.
Trzymamy zatem kciuki i czekamy na EP-kę, a później na aż dwa długograje.
"Idziemy z Kanią"- Żywiołak (2016)
montaż: Kamil Strzyżewski; zdjęcia: Kamil Strzyżewski, Olga Rembowska, Bartosz Oleś, Aneczka