Zespół Brasy powstał Bytomiu w 2007 r. Inicjatorem powołania zespołu był Irek Herisz, który po odejściu z zespołu Segars poszukiwał muzyków do kontynuacji tego, co z Segarsami uprawiał od 1995 r. - śpiewania a cappella tradycyjnego, morskiego repertuaru.
Grupa bardzo szybko została zauważona na konkursach, zdobywając kilka cenniejszych nagród. Ciekawy, tradycyjny, ale nie tylko, repertuar morski, rozbudowane harmonie i przede wszystkim perfekcja wykonania zjednała im szybko sympatkię fanów i uznanie innych wykonawców (większość Brasów to zawodowcy jeśli chodzi o chóralne śpiewanie).
Z cenniejszych, festiwalowych nagród należy wymienić: Grand Prix festiwali "Kopyść 2008" w Białymstoku 2008, "EuroShanty & Folk 2008" w Sosnowcu, pierwsze miejsce na "Przeglądzie konkursowym Shanties 2009" i w efekcie Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego za najlepszy debiut na Festiwalu "Shanties 2009" czy ostatnia Nagroda za wierność szancie klasycznej, im. Stana Hugilla na Shanties 2012 w Krakowie.
Mają już na koncie występy na większości polskich, a także na zagranicznych festiwalach, m.in. w Norwegii, Holandii, Niemczech czy Anglii.
Od początku istnienia współpracują z irlandzkim szantymenem Patem Sheridanem. Efektem tej współpracy jest, jak na razie jedyna, płyta zespołu pt. "Rolling Home", wydana w 2008 r. Pół roku później, w czerwcu 2009 r. wydali singiel z czterema nowymi utworami. Latem 2012 ukazała się ich druga płyta "Live".
Czerpią z tradycji pełnymi... gardłami. Ale słyną też z ciekawych aranżacji muzyki dawnej. Są także aktywni jeśli chodzi o kreowanie wydarzeń. W Bytomiu wspierają od lat, organizowany przez MDK nr 1, Dziecięcy i młodzieżowy festiwal "Wiosenne szantowisko", w Zabrzu, gdzie działa część grupy organizują koncerty szantowe dla starszych fanów żeglarskiego śpiewania. Blisko współpracują z innym bytomskim zespołem, Happy Crew.
W kwietniu 2013 roku zespół opuścił Juliusz Krzysteczko, a zastąpił go Adam Kawa.
2012 - "Live"
2008 - "Rolling Home"