Trzonem założycielskim grupy byli Maria Natanson, Piotr Majczyna i Robert Brzozowski zafascynowani folklorem cygańskim. Ta trójka zdobywała wspólne doświadczenia muzyczne m.in. na ulicach Niemiec, w Orkiestrze św. Mikołaja i w kilku innych projektach. To, oraz własne poszukiwania doprowadziły w 2005 r. do założenia zespołu Čači Vorba.
Nazwa grupy, oznaczająca "szczerą mowę", składa się z dwóch słów, pochodzących z dwóch języków, cygańskiego i rumuńskiego, co już pokazuje charakter grupy i jej inspiracje. Ale ich muzyka to prawdziwy tygiel, gdzie kotłują się brzmienia, rytmy i historie narodów Europy Wschodniej, ale także Bałkanów czy Bliskiego Wschodu. Muzyka Čači Vorby, to także mieszanka stylów. Słychać w niej elementy etno, jazzu, swingu i mocniejszego rock and rolla. Sami artyści, swoją muzykę nazywają "joc’n’rollem", od rumuńskiego słowa "joc“, oznaczającego "taniec", "zabawę". Dopełnieniem muzyki jest nierzadko tradycyjne, egzotyczne dla nas instrumentarium m.in. greckie bouzouki, węgierska bracsa, rumuńska kobza.
Grupa od początku istnienia zbierała pochlebne recenzje i nagrody, m.in. Nagrodę II stopnia na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2006 r., drugie miejsce na poznańskim Festiwalu Piosenki Słowiańskiej. Koniec 2010 r. przyniósł też światowe wyróżnienia - Nagrodę Stowarzyszenia Niemieckich Krytyków Fonograficznych w kategorii "Folk i Folklor" za płytę "Szczera Mowa" oraz nominację do "Top of the World", brytyjskiego magazynu "Songlines". W 2013 roku nastąpiła zmiana w składzie i Igora Leszczuka zastąpił Sebastian Szebesta. Z kolei pod koniec roku Pawła Sójkę na akordeonie zastąpił Rafał Gontarski.
W 2014 zespół znów ruszył w zagraniczne trasy, których ukoronowaniem było zaproszenie na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali world music - WOMAD. Dotąd wystąpiły tam tylko dwie formacje z Polski. Jesienią 2015 zespół wydał album „Šatrika”, który przyniósł światowy sukces, pozytywne recenzje w „Songlines” i „fRoots”, nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków oraz wysokie notowania europejskich i światowych rankingów płytowych. To kolejna, wymykająca się definicjom i klasyfikacjom, podróż w świat muzyki cygańskiej, rumuńskiej, przez bałkański pop aż do jazzu, po elementy psychodelii.
W 2016 nastąpiła kolejna zmiana w składzie: perkusistę Sebastiana Szebestę zastąpił Stanisław Siedlaczek.
2015 - "Šatrika"
2011 - "Tajno Biav" / "Secret Marriage"
2010 - "Szczera Mowa"/ "True Speech"
"Čučurja" live - festiwal Podlaska Oktawa Kultur (2016)
Promo clip
"Te aştept neica de-o lună" z albumu "Tajno Biav"