To jeden z najstarszych zespołów muzyki celtyckiej w Polsce. Grupa istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na "celtyckich korzeniach". Wykorzystuje przy tym stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.
Od lat to nasz "irlandzki" zespół eksportowy. Grali już m.in. w USA, Niemczech, kilkakrotnie w Irlandii, Francji, Czechach. Zaliczyli tak prestiżowe festiwale jak m.in. Cork Folk Festival, Dancing with Lunasa czy Guinness Irish Festival. Na scenie gościli m.in. Boba Balesa, The Battlefield Band, Maire Breatnach, Sands Family, Liama O`Flynna, Arty McGlyna. Carrantuohill realizował też wspólne projekty z takimi artystami jak Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Stanisław Sojka, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański.
Są inicjatorami wielu wydarzeń i tymi, którzy przecierają wciąż nowe szlaki łącząc muzykę celtycką z innymi nurtami muzycznymi, rockiem, jazzem, popem. W 2007 roku otrzymali "Fryderyka" w kategorii "Album Roku Etno-Folk" za płytę "Session Natural Irish & Jazz". W 2011 z kolei wyróżnienie "Złota Płyta" dla wydawnictwa "Inis". Od 2002 r. są gospodarzami "Folkowej Sceny" na Przystanku Woodstock. Organizują też własny festiwal "Sari" w Żorach, imprezę "Zielona Wyspa Śląsk". Pomysłów im nie brakuje.
Na koncie oprócz standardowych koncertów mają dwa programy, zarejestrowane i wydane na DVD. Pierwszy to "Touch of Ireland" - widowisko muzyczno-taneczne stworzone wraz z współpracującą z Carrantuohill formacją taneczną Reelandia. Drugi to "Celtic Dream" - koncert poezji staroceltyckiej i ballad irlandzkich z towarzyszeniem Anny Dymnej, Anny Faber i Katarzyny Sobek. W 2012 roku obchodzili jubileusz 25 lecia działalności.
"Gdy wrócę do Irlandii swej" ft. Kuba Badach
"Silver Spire"