Gdy 26 lutego 2015 r., wieczorem, na scenie festiwalu „Szanty we Wrocławiu” pojawiła się grupa muzyków pod nazwą „Przyjaciele Gronusa”, nikt, łącznie z nimi, nie przypuszczał, że oto na naszej scenie folkowej pojawiła się nowa formacja, która wkrótce zawojuje scenę piosenki turystycznej i żeglarskiej. Cztery miesiące później (27 czerwca) już pod marką Jan i Klan zadebiutowali na scenie Festiwalu Piosenki Turystycznej „Bazuna”, gdzie zdobyli pierwszą z nagród za piosenkę „Mały Jacht” i „wszechsceniczny entuzjazm” i te dwa słowa opisują ich sposób na muzykowanie do dziś. Jeszcze inne dwa to „happy folk”, ale w sumie to to samo. Rok później na półkę trafiają kolejne ważne nagrody – Grand Prix i Nagroda Publiczności 49. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Kolejny rok, 2017, zaczyna się od zmiany w składzie. Wiosną odeszli Anna Dębicka (skrzypce) i Wojciech Maziakowski (bas). Wojtka na basie zastąpił Damian Kociołek. I zaczęła się lawina nagród. Tego roku zespół do trofeów dorzucił jeszcze następujące nagrody:
Rok później dokładają jeszcze Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za „Najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, I nagrodę na 42. OSPPT YAPA w Łodzi oraz „poprawiają” wynik w Białymstoku, przywożąc z „Kopyści” Grand Prix i Nagrodę Publiczności oraz nagrodę „Dla najbardziej energetycznego wykonawcy” od firmy ENEA.
W maju 2018 r. w wałbrzyskim klubie A'Propos zespół zarejestrował koncert i kilka miesięcy później wydał go na debiutanckiej płycie „Nic się nie zgadza i nic się nie klei. Live”.
Po kolejnych roszadach, gdy zespół opuścił Damian Kociołek, a do klanu Jana dołączyli Andrzej Kalus (bas) i Grzegorz Siwicki (perkusjonalia), zespół w 2022 r. wszedł do studia i nagrał drugą, a pierwszą studyjną płytę – „Jak dobrze razem mieć niedobrze”. Płyta ukazała się 25 listopada 2022 r.
2022 – „Jak dobrze razem mieć niedobrze”
2018 – „Nic się nie zgadza i nic się nie klei. Live”
„Dokąd płynie czas”
„Leniwiec”
„Blues dla Przyjaciela”