Kapela Kożuch istnieje od 2011 roku. Przez ponad pięć lat zespół działał pod szyldem Gęsty Kożuch Kurzu, jednak wraz z wydaniem pierwszej płyty uznał, że osiągnęty już został pewien próg dojrzałości i przyciął nazwę do bardziej dostojnej formy.
Kapela gra muzykę tradycyjną z serca Polski – okolic Łodzi, obfitujących w różnorodne muzycznie regiony: łęczyckie, łowickie, opoczyńskie, rawskie, sieradzkie. Przewodnikami w muzycznej wędrówce zespołu są, przede wszystkim, łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak oraz łowicki harmonista, Sławomir Czekalski. Formacja czerpie inspirację również z archiwalnych nagrań, a nauki płynące od wiejskich mistrzów łączy z wrażliwością, spontanicznością i energią. Członkowie kapeli jako ludzie współcześni uważają, że grają muzykę tradycyjną w taki sposób, w jaki brzmiałaby, gdyby nie straciła ciągłości w przekazie z pokolenia na pokolenie.
Zespół od lat współpracuje z festiwalem „Wszystkie Mazurki Świata”, tam zresztą w 2012 roku zdobył drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja. W tym samym roku otrzymał również Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kożuch dwukrotnie gościł z autorskimi koncertami na Wędrownym Festiwalu „Kolory Polski”, występował na festiwalu „KODY” w Lublinie, krakowskim festiwalu „Rozstaje” oraz Folkowym Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, na którym w 2016 roku zdobył Grand Prix. Kapela koncertowała również poza granicami Polski: w Estonii, Czechach i Rosji.
Skład zespołu:
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
Maria Stępień – skrzypce
Marcin Lorenc – skrzypce
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn
Jakub Korona – baraban, śpiew
Dyskografia:
2017 – "Idzie burza"
Video:
"Warszawa"
Noc Tańca na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2017
Koncert w PR podczas 20. Festiwalu Folkowego “Nowa Tradycja”