Różnorodność, wielowątkowość gatunkowa oraz silne nawiązania do lokalnej muzyki ludowej to cechy, które łączyły wykonawców prezentowanych na festiwalu. Muzyka Morza Śródziemnego to przenikanie się kultur ponad dwudziestu państw: Gibraltaru, Hiszpanii, Francji, Monako, Włoch, Malty, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Grecji, Cypru, Turcji, Syrii, Libanu, Izraela, Egiptu, Libii, Tunezji, Algierii i Maroka.
Pierwszą edycję festiwalu zorganizowano w roku 2007 w Budapeszcie. Dzięki wsparciu Ramowego Programu Unii Europejskiej zasięg festiwalu poszerzył się o dwa następne kraje, w tym Polskę. W latach 2008–2010 festiwal był częścią "EuroMed Music Festival", który odbywał się w trzech miastach Europy środkowo-wschodniej: Budapeszcie (Węgry), Belgradzie (Serbia) i Katowicach (Polska). Dodatkowo w 2010 roku EMF był częścią programu Międzynarodowego Roku UNESCO Zbliżenia Kultur.
W 2011 roku formuła festiwalu skupiła się na eksplorowaniu wątków współczesnej muzyki folk z zacięciem awangardowym. Wystąpili m.in.: izraelska formacja Malox (muzyka klezmerska podana na nowo z elementami afrykańskich rytmów i punkową rebelią), Zaman Fabriq (francuska grupa grająca sufijskie pieśni z Górnego Egiptu, łącząca brzmienia tureckiego instrumentu saz i fletu kaval z dźwiękami basu i beat-boxów) czy Indialucia (projekt zainicjowany przez Michała Czachowskiego, łączący w sobie flamenco z muzyką indyjską). Innym polskim akcentem tej edycji był występ Janusz Prusinowski Trio czy składu Tymański/ Wojtczak/ Staruszkiewicz. Dodatkowo koncertom towarzyszyły warsztaty muzyczne i nocne jam sessions. Jak się później okazało była to ostatnia edycja Festiwalu.