Instrument ten skonstruował w USA, w 1928 roku, słowacki emigrant John Dopyera, twórca wcześniejszych gitar rezonatorowych typu Tricone i Bisquit. Nazwa "Dobro" ma dwa znaczenia - jest skrótem od DOpyera BROthers (Bracia Dopyera) oraz znaczy dobro tak jak w języku polskim.
Rezonatory typu Spider można spotkać również w różnych instrumentach np. mandolinie, gitarze tenorowej czy banjo, ale najbardziej rozpowszechniły się w dwóch typach gitar akustycznych - standardowej, używanej do gry palcami i tulejką, mającej standardową, zaokrągloną szyjkę (ang. Roundneck) oraz najbardziej kojarzonej z tą nazwą gitarze z szyjką o przekroju prostokątnym (ang. Squareneck).
Technika gry na gitarze Roundneck nie różni się wiele od techniki używanej w przypadku innych gitar akustycznych i elektrycznych. Można ją stroić standardowo lub w jednym z wielu otwartych strojów, ułatwiających grę metalową lub szklaną rurką (slide). Jest to często pierwsza gitara rezonatorowa dla gitarzystów, którzy poszukując bardziej bluesowego brzmienia sięgają potem po gitary z metalowym korpusem.
Gitara Squareneck z kolei jest najbardziej kojarzonym z nazwą Dobro instrumentem. Charakterystyczna technika gry wywodząca się z gitary hawajskiej - położenie gitary na kolanach i gra metalowymi pazurkami (technika podobna do używanej w grze na 5-strunowym bandżo) z użyciem metalowej sztabki skracającej struny, umożliwia wydobycie brzmień charakterystycznych dla muzyki bluegrass i country. Najczęściej używanym strojem jest GBDGBD (akord G-dur; B w tym zapisie jest równoważne polskiemu H).
Dzięki dużej głośności instrument ten świetnie sprawdza się w zespołach akustycznych, a najlepsi gitarzyści potrafią wykorzystać jego walory w wielu gatunkach muzycznych.
Największym wirtuozem dobro jest amerykański muzyk Jerry Douglas, mający na koncie tysiące kompozycji i nagrań z czołowymi artystami. Innymi uznanymi dobrzystami są Rob Ickes, Mike Auldridge czy Tut Taylor (również budujący wysokiej klasy instrumenty).
Na koniec jeszcze kwestia nazewnictwa i pisowni. Gitara Dobro (pisana wielką literą) oznacza zwykle gitarę wyprodukowaną przez firmę "Dobro" (obecnie właścicielem marki jest firma Gibson Guitar Corp.). Inne gitary tego typu są oznaczane jako "dobro" pisane małą literą. Pozostałe gitary typu Tricone czy Bisquit nie powinny być raczej określane jako dobro, tylko prawidłowo jako gitary rezonatorowe czy rezofoniczne.