Z ochotą objęliśmy to wydarzenie patronatem, gdyż zaintrygowała nas formuła promocji ludowego świata - poprzez opowieści. A jak wiadomo opowieści mogą być prezentowane w różny sposób. Dlatego w festiwalu wezmą udział artyści znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru.
Jednym z najciekawszych wydarzeń Festiwalu będzie występ Rysbaia Isakhova z Kirgizji - jednego z najwybitniejszych wykonawców tradycyjnego eposu "Manas". To jeden z najwspanialszych przykładów literatury ustnej, olśniewający bogactwem wyobrażni, pięknem języka i różnorodnością wątków. Recytacja Manas w wykonaniu Rysbaia Isakhova to niezapomniane widowisko: głos, rytm, gest stapiają się w jedno i przenoszą nas ku prawdzie starowieku.
Z kolei opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) na podstawie perskiej "Księgi Królewskiej - Szahname". Xanthe będzie towarzyszył znakomity muzyk z Iranu Arash Moradi. Arash pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej, muzycznej tradycji. Gry na tamburze uczył się od swego ojca, wirtuoza gry na tym instrumencie. Mieszka w Londynie i jest współzałożycielem zespołu Parvaz, grającego tradycyjną muzykę perską.
W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadne są za pomocą skodyfikowanego języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja), która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca – kathakali, opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Gangesu, a Magdalena Niernsee - pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabiorą młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek.
Nie zabraknie też europejskich wątków. Baśń "Kamienny kwiat“ z tradycji flamenco zaprezentują Mirella Gliwińska - opowiadanie, Nadia Mazur – taniec i Tomasz Skłodowski – gitara.
A to tylko część wydarzeń, które czekają na gości festiwalu. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora.
IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Litery i słowa", 19-23.11.2014, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia