Zespół DAGADANA już od ponad 11 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Podczas częstych występów zagranicznych, przekracza granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną, a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Zespół stara się być ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
Grupa DagaDana swoją misję realizowała m.in. na legendarnych festiwalach takich jak Glastonbury (UK), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open’er czy Woodstock (Polska).
Utwór „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”), którego premiera w sieci miała miejsce dziś, tj. 6 stycznia 2020 r., to skierowana do rodziny szczedriwka, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk Fiłaret Kołessa.
Muzyka: DAGADANA (Bogdana Vynnytska, Dagmara Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski, Bartosz Mikołaj Nazaruk) Słowa: tradycyjne, Dagmara Gregorowicz
Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych.
Teledysk do utworu „Shchedryi vechir” wyreżyserował Jędrek Filuś (jest także autorem scenariusza i zdjęć), zmontowała go Agnieszak Białek, o stroje zadbała Dominika Dyka (Treti Pivni). Producentem całości jest zespół.
Przy okazji premiery utworu „Shchedryi vechir” DAGADANA zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami 2020. Materiał odwoływać się będzie głównie do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.
Jak mówią członkowie zespołu:
– „Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Znów zmieniają się mapy polityczne, jeden post na facebooku może wywołać rewolucję, a rozwój technologiczny zupełnie zmienia naszą przestrzeń i cały czas zmusza do próby odnalezienia się w niej. W odpowiedzi na otaczający nas ból i bezradność potrzebujemy coś zmienić, choćby na poziomie myślenia.”
Źródło: materiały prasowe zespołu