Odrodzenie tradycyjnych pieśni ludowych Bangladeszu i zapewnienie globalnej platformy dla lokalnych artystów to niektóre z kluczowych założeń International FolkFest, zainicjowanego cztery lata temu przez Sun Foundation. To jedna z największych w Południowej Azji imprez promujących muzykę etno-folkową oraz tradycyjną. W tegorocznej edycji wzięło udział 110 lokalnych muzyków folkowych oraz 64 wykonawców zza granicy. Miło nam donieść, że nasz kraj reprezentowała formacja Dikanda. Nasz zespół zagrał m.in. ze światowej sławy muzykami ludowymi i folkowymi z Bahrajnu, Bangladeszu, Indii, Hiszpanii, USA i Pakistanu.
Jak się okazało, uczestnikom festiwalu występ Dikandy bardzo się spodobał, o czym świadczyły reakcja publiczności i nagłówki lokalnych gazet. Zespół oprócz pieśni bałkańskich, z których od lat jest doskonale znany, zagrał też utwory oparte o polski folklor.
– Jesteśmy dumni, że mogliśmy promować kulturę naszego kraju w Azji, popularyzować muzykę „czterech stron Wschodu”, a także polski folklor – powiedział lokalnym dziennikarzom Szymon Bobrowski, utalentowany trębacz Dikandy, rodowity góral z Czarnego Dunajca.
Od wielu lat Dikanda zaliczana jest do czołówki najlepszych wykonawców polskiej sceny world music. Ich ostatni album „Devla Devla” był promowany jesienią ubiegłego roku podczas międzynarodowego tournée (pisaliśmy o tym tutaj) i zdobył uznanie publiczności oraz krytyków. Formacja ma wielu fanów w Polsce i na świecie, a ich koncerty to zawsze pełne emocji muzyczno-artystyczne widowiska, które rzadko kogo pozostawiają obojętnym.
W czerwcu 2018 Andrzeja Jarząbka-Fisia (skrzypce) zastąpił Dominik Bieńczycki. Jak się dowiedzieliśmy, ten ostatni został zaproszony do współpracy przez kontrabasistę Dikandy Grzegorza Kolbreckiego, który poszukiwał muzyka improwizującego w różnych stylach i estetykach muzycznych. Dominik jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. To multiinstrumentalista, dyplomowany skrzypek, kompozytor, aranżer, inżynier dźwięku, nauczyciel. Od października 2006 jest wykładowcą klasy skrzypiec w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, co roku prowadzi także klasy mistrzowskie na Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu w Krakowie. Dominik brał udział w wielu sesjach studyjnych i koncertowych o zróżnicowanej stylistyce. Współpracował wcześniej m.in. z Anną Jurksztowicz, Tomaszem Szwedem, Atmą Anurem, Leszkiem „Hefi” Wiśniowskim, Michałem Augustyniakiem, Ireną Santor, formacją Szwagierkolaska, zespołem Turnioki i De Press.
Fanów Dikandy na pewno ucieszy też wiadomość, że na początku grudnia br. został otwarty nowy sklep internetowy EthnoField, w którym można kupić płyty, bilety oraz gadżety związane z zespołem. Co ciekawe, można tu również nabyć nagrania zaprzyjaźnionych z zespołem artystów (m.in. Magdy Navarrete, Przemka Sokoła oraz zespołów: Trebunie-Tutki i Jazgot).
Po intensywnej jesiennej trasie koncertowej Dikanda planuje odpoczynek na święta, a z początkiem nowego roku serię koncertów kolędowych, m.in. w Plichtowie koło Łodzi (6.01), Rzeszowie (11.01), Nowym Sączu (12.01) i Zakopanem (13.01). W lutym zespół wyrusza na kolejne zagraniczne wojaże do Niemiec i Holandii.