Nowy etno-folkowy sezon imprezowo-koncertowy zaczniemy we Wrocławiu już w czwartek (3.01) na „Sesji muzyki irlandzkiej”, która tradycyjnie zgromadzi miłośników celtyckiego muzykowania w Tawernie Outsider. Można też sobie tylko posłuchać, więc w domach nie siedźcie. Co ciekawe, parę godzin wcześniej, w Klubie Pod Kolumnami ruszają warsztaty tańca irlandzkiego, można więc połączyć przyjemne z pożytecznym.
Na ciekawy koncert, dzień przed finałem WOŚP (11.01), zaprasza Ośrodek Działań Twórczych Światowid. W ramach cyklu „Jazz in Światowid” wystąpi Vibraslap & Guests. Muzyka grupy oscyluje wokół szeroko pojętego etno-jazzu. Łączy w sobie elementy muzyki afrokubańskiej, latynoamerykańskiej, bluegrassu i jazzu.
WOŚP
Bardzo etnofolkowe będą w tym roku koncerty na rzecz W.O.Ś.P. W piątek (11.01), w ramach przygrywki w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru „Doček Nove Godine, czyli Bałkański Sylwester dla W.O.Ś.P.”. Będziemy bawić się wspólnie przy porywającej bałkańskiej muzyce granej na żywo przez Balkan Folk Acoustic i szaloną orkiestrę Tsigunz Fanfara Avantura
oraz najlepsze ponoć w Polsce Dj-ki, specjalistki od bałkańskich bitów - DJ Verę Pavlović i DJ Szoszanę.
Z kolei wrocławski 27 Finał WOŚP przebiegać będzie pod hasłem „Pozytywne wibracje dla W.O.Ś.P.”. W rytmach reggae, w Starym Klasztorze (12.01) zagrają: Bakshish, Ras Tab, The Messengers oraz Draggy.
Tradycyjnie też wrocławskie środowisko żeglarsko-szantowe wspiera ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także w sobotę (12.01), tyle że w Starej Piwnicy zagrają, dobrze znane miłośnikom „muzyki oceanów, mórz i jezior” zespoły Perły i Łotry z Górnego Śląska oraz wrocławskie Za Horyzontem i Jan i Klan...
Kumbia, kolędy i tango
Ci, którym będzie mało zabawy mogą kontynuować tańce ale w rytmie kumbii. Kumbia to bardzo popularna w kręgach latynoamerykańskich muzyka, która powstała w Kolumbii z połączenia rytmów rdzennej Ameryki, niewolniczej Afryki i kolonialnej Hiszpanii. Ten typ muzyki staje się coraz szerzej znany w Europie, u nas popularyzuje go od lat Magda Lechowska z Krakowa. We Wrocławiu też mamy jak się okazuje zespół grający kumbię i to bardzo międzynarodowy. Kumbia Mać, bo o nim mowa, to złożony z 9 muzyków z Chile, Hiszpanii, Polski i Francji, grający różne rodzaje kumbii pochodzącej z Argentyny, Kolumbii, Peru, jak również Chile. Zagrają w D.K. Luksus w niedzielę (13.01).
W nieco odmiennej roli zobaczymy w środę (16.01) zespół Carrantuohill. Oto w Starym Klasztorze, popularne Karaluchy pojawią się w towarzystwie Chóru Akademickiego AFMusic w koncercie „Zielona Kolęda”. Może być ciekawie! NIESTETY KONCERT ZOSTAŁ ODWOŁANY!
W czwartek (17.01), Ethno Jazz Festival zaprasza miłośników argentyńskiego tanga na koncert Sexteto Visceral. Grupa koncertuje w ramach European Tour 2019 promując nowy album „Milonga de mis amores”. Parę miesięcy temu wypadli tak:
Karnawał w rytmach bałkańskich
Dzień później, w piątek (18.01) znów ucieszą się fani bałkańskich tonów i rytmów, a zwłaszcza ci, którzy uwielbiają grupę Fanfare Ciocărlia, gdyż mamy dla Was dobrą wiadomość. Legendarna bałkańska orkiestra dęta powraca do Wrocławia! Jak zawsze wystąpią w Starym Klasztorze. UWAGA KONCERT ODWOŁANY!!!
Komu mało będzie bałkańskiej muzyki tego dnia, polecamy pierwszą w tym roku, a trzecią w ogóle „Bałkańską Rozpierduchę” (18.01), w D.K. Luksus.
Na polską nutę
Dzień później (19.01) w NFM, w Sali Głównej, gratka dla fanów polskiej muzyki tradycyjnej. W ramach cyklu „Muzyka świata” wystąpi jeden z bardziej uznanych zespołów odtwarzających polską muzykę ludową, nagradzany i doświadczony - Lautari.
UWAGA ZMIANA!!! ze względu na żałobę narodową oraz pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza koncert odbędzie się 2 lutego 2019 roku w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki o godzinie 21:00.
Ale to nie jedyne spotkanie z polską muzyką ludową, bo w kolejnym tygodniu, w środę (23.01), na „Potańcówce w Starym Klasztorze” zagra jedna z najbardziej uznanych kapel, odtwarzających i zachowujących od zapomnienia polską muzykę ludową - Janusz Prusinowski Kompania.
W oczekiwaniu na 30 Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu” organizatorzy zapraszają na przedsmak tego co wydarzy się pod koniec lutego - zapewni nam to czwartkowy (24.01) koncert Ryczących Dwudziestek w Starym Klasztorze.
Z kolei w piątek (25.01) zapraszamy do nowego na naszej mapie miejsca, CK „Agora”, na koncert p.t. „Pieśni piękne” - czyli te uznane za etnologów za mało wartościowe dla badacza, za to nadal piękne, nadal urzekające, wzruszające czy pchające do wspólnej zabawy, warte przypomnienia - w tym wypadku na trzy głosy, kontrabas, gitary, baglamę, looper, perkusję i... wizualizacje.
Dla odmiany
W przedostatni dzień stycznia (30.01) w Starej Piwnicy zagra zespół muzyki dawnej Huskarl. Niech Was nie zmyli ta muzyka dawna, gdyż sam zespół zapowiada, że wykonuje na koncertach także sporo muzyki etnicznej, co potwierdzać też może skład instrumentów – usłyszymy: dudy, szałamaje, flety, lira korbowa, baraban, djembe, bęben obręczowy, skrzypce, bouzouki irlandzkie.
Ethno-electro powraca
W ostatni czwartek stycznia (31.01) czeka nas prawdziwa gratka! Do Starej Piwnicy przyjedzie Gooral, jeden z ciekawszych artystów polskiej sceny klubowej, łączący elektronikę z muzyką góralską. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej najnowszy krążek „Ethno Electro 2”! A to najnowszy klip:
Po szczegóły tych wydarzeń zapraszamy jak zawsze do naszego działu "wydarzenia". Jeśli macie informacje o etno-folkowych koncertach we Wrocławiu w styczniu, które nam umknęły, dajcie prosimy znać na redakcja@folk24.pl