ĆZa sprawą oddanych festiwalowi ludzi, początkowo z Młodzieżowego Klubu Morskiego „Szkwał”, a później Fundacji „Hals”, wydarzenie stało się wizytówką środowiska muzykujących żeglarzy, imprezą, na której trzeba było bywać, wystąpić, wydać płytę, powalczyć o nagrody i... spotkać przyjaciół z rejsów.
Jak tworzył się festiwal czytaj tu: Początek krakowskich „Shanties”
Festiwal potrwa cztery dni, w tym roku od 23 do 26 lutego (z poniedziałkową dogrywką w tawernie festiwalowej). Każdego dnia oferuje koncerty o różnym charakterze. Od poezji morskiej, przez piosenki dla najmłodszych, zwane zdrobniale „szantkami”, po współczesną piosenkę żeglarską i dawny, tradycyjny folk morski, w tym te prawdziwe szanty – marynarskie pieśni pracy.
Na co szczególnie folkowcy powinni zwrócić uwagę?
Oczywiście na koncert „szanty klasycznej” (niedziela, 12:00, Kino Kijów). Tylko wtedy nagromadzenie szanty w szancie osiąga festiwalowe apogeum. W programie tego koncertu wystąpią ci, którzy szantami władają, a więc: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” (na zdjęciu powyżej), Sąsiedzi, Mechanicy Shanty, The Pioruners (ubiegłoroczni zdobywcy nagrody „za wierność szancie klasycznej”), Perły i Łotry, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Longest Johns.
Program tegorocznej, czterdziestej drugiej edycji oczywiście nie tylko szantą stoi i obejmuje aż 10 koncertów, na których wystąpi dziesięcioro solistek i solistów oraz dwadzieścia dwa zespoły, w tym dwa z zagranicy (Anglii i Norwegii). Całość wydarzeń (poza koncertem inauguracyjnym) toczyć się będzie w Kinie Kijów i tawernie Stary Port.
Szczegółowy program znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia: 42 Festiwal Shanties”
Będą oczywiście też niespodzianki – jak występ sekstetu skrzypcowego podczas sobotniego koncertu. Co jest o tyle ciekawostką, że ostatni raz większa ilość skrzypków pojawiła się na Shanties, gdy w trakcie festiwalu organizowane były warsztaty skrzypcowe, a prowadził je Amerykanin, Simon Spalding. Uczestnicy pojawili się wtedy na scenie w liczbie kilkunastu smyków.
Przeczytaj: „Warsztaty skrzypcowe”
Warto też zajrzeć na koncerty dla dzieci. To już specjalność festiwalu i domena Mirka „Kovala” Kowalewskiego i zespołu Zejman & Garkupmel, którzy doprowadzili te przedstawienia – bo to już nie tylko koncerty, ale show prawdziwe – do perfekcji. Naprawdę polecamy. W tym roku towarzyszyć im będzie premiera specjalnego śpiewnika z piosenkami żeglarskimi dla dzieci.
Będzie i świętowanie
Ważny festiwal nie może obejść się bez jubileuszy i premier. Będą takie i w tym roku w Krakowie. Swoje czterdziestolecia pracy artystycznej świętować będą: zespół Ryczące Dwudziestki (debiut na katowickim festiwalu „Tratwa” w 1983 r.), Andrzej Korycki (debiut na festiwalu Shanties w 1983), Henryk Czekała „Szkot” (debiut z Ryczącymi Dwudziestkami na katowickim festiwalu „Tratwa” w 1983 r.). Trzydzieści pięć lat na scenie świętować będą muzycy grupy Mietek Folk. Ćwierćwiecze występów Dominika Żukowska. Ćwierćwiecze celebruje zespół Klang.
W tym roku organizatorzy zapowiedzieli jedną premierę płytową, a jest nią płyta „Jak dobrze razem mieć niedobrze” (której patronujemy) wrocławskiego zespołu Jan i Klan, repertuarowo usytuowanego na styku piosenki żeglarskiej, autorskiej i folkowej. Koncerty promujące ten krążek odbędą się w niedzielę. Pierwszy na finale Shanties (g. 16:00), drugi, nocny w Tawernie Festiwalowej Stary Port, która przez cały festiwal będzie tętnić muzyką do wczesnych godzin przedrannych. W niedzielę także Sąsiedzi zapowiedzieli dwie premiery, zatem warto dotrwać do końca.
42 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, 23-24.02.2023, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia