Tegoroczny, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie ma podtytuł "Czas", który jest jedną z fundamentalnych kategorii kultury, przenikającej i określającej całość naszego kulturowego doświadczenia. Biorący udział w festiwalu przedstawiciele różnych tradycji i stylów opowiadania będą poszukiwać narracyjnej odpowiedzi na pytanie: Czym jest czas? Co znaczą pojęcia: "dawno, długo, niedługo, zaraz, chwila, minione, teraźniejszość, przyszłość, spieszyć się". Czasy opowieści – baśni, mitów, legend i eposów - będą się przenikały z osobistymi doświadczeniami zmagania się z życiem w "naszych czasach".
Już po raz trzeci na Festiwalu wystąpi Jihad Darwiche (Liban/Francja) - jeden z najwybitniejszych współczesnych opowiadaczy, nie tylko świata arabskiego, który czerpie inspiracje zarówno z tradycyjnego repertuaru eposów, baśni z kręgu "Księgi tysiąca i jednej nocy", czy przypowieści Hodży Nasreddina, jak i ze swoich doświadczeń w roli dziennikarza i reportera. Tym razem Jihad zaprezentuje spektakl "Kobiety z placu Tahrir", poruszającą opowieść opartą na autentycznych historiach zwykłych kobiet, wciągniętych w wir rewolucji w Egipcie oraz epos "Mamé Alan" - najpopularniejsze dzieło ustnej tradycji kurdyjskiej, od siedmiuset lat opowiadane od basenu morza śródziemnego aż do irańskiego Chorosanu i Kazachstanu.
Tradycje ustnych eposów przywołają także: Kirill Nikiphorov z Jakucji i pochodząca z Kamerunu Catherine Ahonkoba.
Opowieści można snuć także z muzyką w tle. Niesamowity Tuup z Wielkiej Brytanii i Sheema Mukherje - pochodząca z Indii mistrzyni gry na sitarze - zabiorą widzów do Indii sprzed 2000 lat, gdzie rozgrywa się akcja zwariowanej i zarazem pouczającej historii "Król i trup".
Tytułowy wątek "Czasu" będzie przewijał się w balladach dziadowskich Jacka Hałasa w spektaklu Teatru Rodzinnego Nomadów Kultury, który zabierze nas w przestrzeń czasu wędrowania, miłości i śmierci. Z kolei Jarek Kaczmarek z Gwiodonem Cybuslkim i Mateuszem Szemrajem otworzą świat "Opowieści bluesowych".
W programie festiwalu pojawi się także nasza redakcyjna koleżanka, Ewelina Grygier, z programem "Eonin w krainie syren". To legendy irlandzkie prezentowane w muzycznej oprawie zespołu Macalla Trio.
W imieniu organizatorów zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie, który odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Szczegółowy program i informacje o biletach znajdziecie na stronie festiwalu.
Tekst powstał na podstawie materiałów promocyjnych organizatorów.
X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, 18-22.11.2015, Warszawa
Portal FOlk24.pl jest Patronem medialnym wydarzenia