Festiwal "Pannonica" odbywa się w urokliwej dolinie Popradu, na historycznym szlaku wędrówek ludów z południa na północ Europy. Mimo, że festiwal organizowany jest z dala od aglomeracji - jak żartują organizatorzy - „w krzakach, pośrodku niczego”, od kilku lat przyciąga coraz liczniejszą publiczność z całej Polski i zagranicy, która w wiosce festiwalowej nad Popradem szuka wyjątkowych wrażeń i emocji, klimatu oraz rzecz jasna tradycyjnej muzyki, która jest magnesem, ale też i pretekstem do różnorodnych oddolnych działań animacyjnych.
Pannonica Folk Festival , który w tym roku, w dniach od 30 sierpnia do 2 września, odbędzie się po raz szósty, to coś więcej niż tylko żywiołowy, plenerowy festiwal muzyczny. Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników i gdzie przenikają się różnorodne formy animacji i kreacji np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami, biesiady. Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Festiwal jest przyjazny dla małych dzieci. Rodziny z dziećmi stanowią bardzo ważną grupę docelową.
Ale nie tylko dlatego festiwal przeszedł pozytywną weryfikację Międzynarodowego Jury i Zespołu Ekspertów EFA (European Festivals Association) i dołączył do ścisłej elity największych i najbardziej opiniotwórczych festiwali typu etno-folk i world music w Polsce, mając prawo w latach 2017-2018 używać specjalnego znaku „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), który przyznaje się za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury. Tak jak i widzowie, tak i jury uznało Pannonikę za swoisty fenomen nie tylko na polskiej scenie muzycznej.
Od początku, a więc od 2013 roku, Barcice goszczą największe gwiazdy muzyki etno, folk, world music z całych Bałkanów. Panująca tu atmosfera przyciąga jak magnes. Nie inaczej będzie i w tym roku. Program szóstej edycji pełen jest gwiazd, także z Polski. Jak zapowiadają organizatorzy - priorytetem są wykonawcy, którzy jeszcze w Polsce nie występowali, lub tacy, którzy byli, ale przybędą z nowym pomysłem, składem, programem. Słowem tego samego w Barcicach nie da się usłyszeć.
- "Nawet 8 z 12 zespołów, które zaprezentują się na scenie głównej, po raz pierwszy wystąpi w naszym kraju." - zapowiada dyrektor festiwalu Wojciech Knapik.
Ale muzykę inspirowaną klimatami bałkańskimi, gra się nie tylko w południowo-wschodniej Europie i to także chcą pokazać organizatorzy. Stąd w programie Barcelona Gipsy Balkan Orchestra z Hiszpanii, szwedzka grupa Tibble Transsibiriska czy pochodząca nominalnie z Wysp Brytyjskich "supergrupa" She'Kojokh.
Clu jednak to oczywiście muzyka z Bałkanów i w tym roku potężny brassowy zaciąg prosto z Guczy. Aż cztery serbskie orkiestry dęte w odmianach cygańskiej, serbskiej i wojwodińskiej, a na deser nowy projekt muzyczny Marko Markovića złożą się na piątkowy "Gucza Day" na festiwalu Pannonica. Oprócz tego bośniackie sevdalinki prosto z Sarajewa czyli Divanhana, cygański spektakl muzyczno-taneczny z Transylwanii czyli Nadara GypsyBand i zupełnie inna muzyka z tego samego regionu, czyli znana już w Polsce Fanfara Transilvania. Na koniec wisienka na torcie - Kroke z zupełnie nowym, przygotowanym specjalnie na festiwal Pannonica koncertem z gościnnym udziałem słynnej bułgarskiej wokalistki Neli Adreevej, czyli powrót do bardzo silnych i stale obecnych w muzyce tego znakomitego zespołu bałkańskich fascynacji.
Szczegóły znajdziecie jak zawsze w naszym dziale wydarzenia oraz na stronie festiwalu.
6 Pannonica Folk Festival, 30.08-2.09.2018, Barcice
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia