My również śledziliśmy losy tego sporu, który nie tylko w środowiskach pasjonatów kultury tradycyjnej wzbudził spore emocje. W tej chwili odpowiedź Stowarzyszenia Twórców Ludowych, od 2002 r organizatorów konkursu "Ludowe Oskary", rozpatrywana jest przez stronę amerykańską. Na pewno pozytywnym rezultatem całej tej sprawy jest nagłośnienie tej nagrody wśród szerszej rzeszy rodaków, nie zainteresowanych na co dzień twórczością ludową.
"Celem konkursu jest promocja polskiej kultury i sztuki ludowej poprzez propagowanie ciekawych i ważnych wydarzeń, inicjatyw oraz uhonorowanie instytucji, organizacji pozarządowych i animatorów kultury, którzy we własnych środowiskach lokalnych działają na rzecz kultury tradycyjnej", jak czytamy w regulaminie. Dodajmy, że zgłoszeń dokonują instytucje, organizacje lub osoby prywatne. Główna nagroda to statuetka Ludowy Oskar, która jest swoistym hołdem złożonym dla wiekopomnego dzieła Oskara Kolberga (1814 -1890), etnografa, folklorysty i muzyka.
Najciekawsze wydarzenia folklorystyczne oceniane są aż w 5 kategoriach. W tym roku nadesłano aż 32 propozycje, z których jury, złożone z ekspertów zajmujących się twórczością ludową, postanowiło przyznać główną nagrodę - Ludowego Oskara w następujących kategoriach:
Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe
Festiwal Folkloru Polskiego 45 "Sabałowe Bajania"
Organizator: "Dom Ludowy"- Bukowińskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej
Pokazy i warsztaty twórcze
Nagrody nie przyznano
Konkursy i wystawy
Wystawa "Magia chleba naszego powszedniego"
Organizator: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Projekty badawcze
Plecionkarskim szlakiem Polski
Organizator: Stowarzyszenie Serfenta
Wydawnictwa
Książka Andrzeja Karczmarzewskiego "Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo-wschodniej"
Wydawca: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Ponadto, w kategorii "festiwale" wyróżniono "Jesień na Pałukach" organizowaną przez Żniński Dom Kultury, a w wydawnictwach program telewizyjny "Tradycja nie umiera", którego wydawcą jest Toproduction Kompania Artystyczno-Promocyjna.
Oprócz jury, każdy internauta mógł też oddać swój głos na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne 2011 r. Zwyciężył, doceniony również przez jurorów, program telewizyjny "Tradycja nie umiera", na który zagłosowała połowa biorących udział w plebiscycie.
Źródło: www.oskary.kulturaludowa.pl
Pragnę poinformować, że nagrody im. Oskara Kolberga dopiero będą
rozdane, 14 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Są fundowane
przez Ministerstwo Kultury, a organizacją tej nagrody zajmuje się
Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Kapituła tej nagrody (jestem jej
członkiem) przyznała ich w tym roku 10.
Pozdrawiam, Maria Baliszewska