"Klangkosmos NRW" to sieć muzyki globalnej, która powstała w 2000 roku w Niemczech. Jej koordynatorem jest organizacja "alba KULTUR", a w samej akcji chodziło o to, by przy organizacji tras koncertowych zespołów zachęcić do współpracy sieć placówek po to, by zminimalizować koszty. Pisaliśmy o tej idei przy okazji niemieckiej trasy Widymo. Dzięki współpracy lokalnych władz, różnego rodzaju placówek kulturalnych można było zaprosić Widymo na większą trasę, także do mniejszych miejscowości.
Taki Network folkowy - (czyli sieć koncertów folkowych) to ciekawy pomysł na promowanie naszej muzyki. Zespoły, które przyjeżdżają z zagranicy mają w ten sposób zapewnionych kilkanaście występów. Grupa taka może zawitać wtedy do mniejszych ośrodków, których normalnie nie stać by było na zorganizowanie koncertu.
System takiej "sieci folkowej" zainicjowany został w Polsce. Koordynatorem i wielkim promotorem akcji jest, znany doskonale Czytelnikom Folk24, dziennikarz Polskiego Radia, i nasz przyjaciel, Wojciech Ossowski, a patronat medialny nad siecią objęła radiowa Trójka oraz nasz portal.
- "Pragniemy, by dla wszystkich uczestników, program ten był kopalnią doświadczeń i byśmy wspólnie uczyli się nim zarządzać. Pierwsza trasa wygląda jeszcze dość skromnie, ale już teraz mam zapewnienie o zainteresowaniu kilkunastu mniejszych i większych ośrodków i stąd płynący optymizm w przyszłość tej inicjatywy. Sądzę, że wspólne działanie dążące do wzbogacenia miejscowego życia kulturalnego, poczucie wspólnoty, jakie projekt oferuje i obniżenie kosztów organizacyjnych są ważnymi powodami, by przyłączyć się do projektu, a dodatkowo obiecujemy miłą zabawę" - przybliżył nam ideę całego przedsięwzięcia Wojciech Ossowski.
Pierwszy z zespołów, który w ten sposób ma organizowaną trasę koncertową, to litewski folk-rockowy Pievos (na zdjęciu powyżej), założony w 1996 r. przez Virginiję, wokalistkę i autorkę tekstów. Początkowo grupa grała muzykę bardziej zbliżoną do poezji śpiewanej, ale już na drugim albumie, wydanym po kilkuletniej przerwie w działalności, dały o sobie znać inspiracje folklorem oraz pogańską przeszłością Litwy. Muzycy zaczęli być znani i zapraszani na różne festiwale w całym kraju - m.in. na prestiżowy Mėnuo Juodaragis.
Formacja w 2011 roku wydała trzecią płytę "Paprastas pasaulis" i w tym samym roku odniosła wielki sukces, jakim była nagroda sceny alternatywnej dla najlepszego zespołu etno na Litwie. W ich muzyce obecne są wpływy poezji śpiewanej, bluesa, rocka, funky, jazzu. Co ciekawe, nie stronią też od mocniejszego, nawet lekko metalowego brzmienia. Zespół Pievos gościł już w Polsce na festiwalu Ethnosfera w Skierniewicach w 2012.
Trasa rozpocznie się 19.09 i przebiegnie przez następujące miejscowości: Szczecin, Wołomin, Liw, Warszawę, Raczki. W Warszawie zespół zagra w Studio PR im. A. Osieckiej, a cały koncert będzie transmitowany na antenie Trójki. Szczegóły trasy znajdziecie w dziale "wydarzenia".
Źródło: materiały organizatora, własne
Pievos, 19-23.09.2013: Szczecin, Wołomin, Liw, Warszawa, Raczki.
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym trasy