Dokładnie 15 marca pojawi się długo wyczekiwana płyta zespołu Sąsiedzi zatytułowana „W kieszeni dolar”. Z tej okazji tego dnia w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami oraz w sosnowieckiej sali koncertowo-widowiskowej Muza (17 marca) odbędą się koncerty premierowe. Ten drugi – jako że odbędzie się w ramach Weekendu Kultury Irlandzkiej, będzie też miał specjalnego gościa: bretoński zespół Les Souilles de Fond de Cale
więcej o tym w artykule: Bretońskie tańce i irlandzka muzyka na św. Patryka
Sąsiedzi od początku swego istnienia (2001 r.) związani są ze sceną tzw. folku morskiego (maritime folk), zwaną u nas trochę nieszczęśliwie „sceną szantową”. Jest to jednak grupa, która swój repertuar opiera bardziej o tradycyjne utwory, niż o współczesną, autorską piosenkę żeglarską. Zespół preferuje też akustyczne, a nie elektryczne instrumentarium. Dlatego na koncertach Sąsiadów usłyszeć można dawne, marynarskie pieśni pracy – czyli szanty (śpiewane a cappella)...
pieśni i ballady morskie i dużo muzyki folkowej, głównie z Irlandii, Bretanii czy Ameryki Płn.
Nic dziwnego, bowiem to z tych krajów rekrutowały się załogi dawnych żaglowców. Od kilku lat jednak zespół odkrywa dla siebie też, na razie nieśmiało, regionalny folklor śląski, łącząc go z melodiami wspomnianych krain.
Grupa w Polsce osiągnęła bardzo wiele, m.in. zdobyła nagrody na najważniejszych festiwalach żeglarskich. Sąsiedzi od lat są zapraszani na największe imprezy z żaglami w tle w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Norwegia, Czechy, Holandia, USA). Jako jedyna jak dotąd grupa z Polski, wystąpili m.in. na najbardziej prestiżowym dla tej muzyki festiwalu „Sea Music Festival” w legendarnym muzeum w Mystic Seaport w USA.
Ale nie tylko imprezy marynistyczne gościły Sąsiadów. Z powodzeniem pojawiają się też na imprezach folkowych,
a ostatnio zaproszono ich również do kultowej Piwnicy Pod Baranami w Krakowie.
Różnorodność, otwartość na muzykę, umiejętne łączenie różnych klimatów – to od dawna ich mocna strona.
Zapowiedzią tego, co otrzymujemy na najnowszym krążku była już EP-ka „Sąsiedzi – Folk & szanty | 2001-2011”, wydana z okazji dziesięciolecia w niemałym, jak na scenę folkową, nakładzie 50 tys. egzemplarzy (m.in. jako insert do magazynów „Żagle” i „Podróże”).
Najnowsza płyta to jeszcze szerszy zbiór inspiracji i doświadczeń zespołu, które wpływały na muzykę grupy przez dekadę. Wśród piętnastu utworów znalazły się i dawne szanty oraz inne pieśni pracy, śpiewane a cappella, i piosenki o tematyce marynistycznej, ale też ludowa pieśń śląska – zgrabnie połączona z „irlandzką” melodią. Jest też oczywiście kilka pieśni bretońskich, jedna kanadyjska oraz sety muzyki Zielonej Wyspy.
Wydawcą płyty jest Fundacja Folk24. Będzie to czwarty fundacyjny krążek w historii działalności, po „Pośrodku” Marty Śliwy i dwóch CD grupy Szela „Pani pana zabiła” oraz „Szelawi” (te ostatnie wydane w ramach akcji „Fspieram24.org”.
Śledźcie portal, śledźcie nasz folkletter, bo z pewnością będziemy mieli dla Was kilka sztuk tej najnowszej.
Sąsiedzi „W kieszeni dolar”, 15.03.2018
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa