Oddajmy zatem na wstępie głos organizatorom wydarzenia: - Po raz kolejny zawiążemy Święty Krąg i spotkamy się z Dziadkiem Welesem - nauczycielem mądrości, strażnikiem magii, opiekunem Przodków. Poznamy Go podczas obrzędów, rozmów, wykładów, koncertów i warsztatów, na które serdecznie Was zapraszamy. W wieczornej części koncertowej wydarzenia, w sobotę 15 lutego, spotkają się cztery różne światy szeroko rozumianego słowiańskiego grania.
Warszał został założony w 2013 roku przez Roberta Wasilewskiego współzałożyciela m.in. Open Folk i Żywiołaka. Muzyka grupy w założeniu ma nie poddawać się kompromisom. Zespół poszukuje różnych ścieżek twórczych m.in. przez łączenie różnych gatunków muzycznych i brzmień. Dzięki temu w repertuarze formacji znalazły się dźwięki i tradycyjnie ludowe jak i całkowicie współczesne. Jak to sami określają - Warszał będzie grał co będzie chciał. Skład zespołu: Robert “Mroq” Wasilewski – głos, lutnia, bas, Joanna Berdyn i Janina Klimiuk-Popielak – śpiew, Joanna “Fela ” Felczak – perkusja, Wojciech “Horst” Jankowski – saksofony, flet poprzeczny oraz Jarosław Kowalski – gitara.
Córy Mary to zespół młodych osób zafascynowanych muzyką etniczną i archaiczną muzyką obrzędowej. Pasją twórców jest archeologia muzyczna czyli odkrywanie zapomnianych utworów i okraszenie brzmieniem ludowego instrumentatrium. Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni związane z obrzędami cyklu rocznego Słowian i Bałtów. Zespół tworzą: Aleksandra Kowalczyk – wokalistka mająca w swoim CV także studiowanie śpiewu ludowego w Bułgarii, Paulina Przychodzień-Witek – wokalistka z wieloletnim doświadczeniem, posługująca się różnymi technikami wokalnymi, Miłka Majczyno - wokalistka związana z Teatrem Węgajty oraz z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Çağlar Şahin – muzyk, kompozytor, twórca aranżacji, w zespole gra na bębnie obręczowym, baglamie oraz flecie altowym i Beata Kowalska – etnofilka i wokalistka z pasją zgłębiająca ludowe techniki wokalne.
Żmij to sześcioosobowy skład, wykonujący własne interpretacje muzyki tradycyjnej oraz autorskie utwory inspirowane klimatem słowiańskim. Zespół nie przypadkiem zaczerpnął nazwę ze świata słowiańskich baśni i mitów. Grupę tworzą pasjonaci dawnych wierzeń i rodzimej mitologii, którzy postanowili przemieszać ludowe teksty i melodie z autorskimi: Iwona Karcz – śpiew, Jakub “Żmij” Zielina – gitara, mandolina, śpiew, Zuza Baum – flet, Wojciech Miller – lira korbowa, Krystian Gajewski – bas i Ermir Koshii – perkusja.
Derwana to szeroko rozumiany rock słowiański - pełen tajemnic, nieodkrytych lądów, baśni i nieznanych jeszcze historii. Podróż do starych i najbardziej magicznych miejsc. Mocny wokal, bogate instrumentarium, skrzypce, flety, niezwyczajne klimaty. Dzikość i natura- tak pisze o projekcie jego twórczyni, Magda Przychodzka.
Tegoroczne Święto Welesa na stołecznym Bródnie to nie tylko muzyka.
- Zima dla Słowian była czasem szczególnym. Kiedy dni stawały się krótsze i kiedy zmrok szybciej spowijał ziemię, wówczas wyznaczano sakralną przestrzeń, aby przeprowadzić wróżby i odprawić obrzędy. Zima to czas magiczny. Nad ziemią rozpościera swe władztwo Weles, pan wiedzy, magii i tajemnic. Święto Welesa będzie okazją aby wspólnie zaczerpnąć trochę pradawnej wiedzy a później weselić się na słowiańskiej uczcie i przy słowiańskiej muzyce - piszą organizatorzy.
W czasie wykładów, które rozpoczną się przed południem będzie okazja posłuchać o miejsca kultowych i przestrzeni sakralnej u Słowian jak i o przenikaniu nauki i mistycyzmów, które uzupełni ekspercki panel dyskusyjny. O tych świętych przestrzeniach opowie na Święcie Welesowym Mikołaj Jarmakowski, pomorski animator kultury, działacz folklorystyczny, pasjonat wierzeń i kultur ludów indoeuropejskich. W ramach wykładu skupi się na materiale zachodniosłowiańskim i opowie między innymi o symbolice i znaczeniu obecności kuźni i piasku wydobywanego z dna wody na szczytach świętych gór, ludowym obrazie świata w kontekście idei Drzewa Życia, symbolice Wyspy Bujan, białego kamienia czy złotego piasku w kontekście przestrzeni obrzędowych i idei mediacyjnego bóstwa ogniowego - zapewnia Drzewo Przodków, grupa współorganizująca wydarzenie. Dla chętnych odbędzie się również warsztat pieśni obrzędowych.
W niedzielę, 16 lutego w godzinach 11:30 - 14:30 odbędzie się piesza wycieczka po grodzie na Bródnie. Motywami przewodnimi będą pradzieje Warszawy i wędrówka śladami Przodków.
15-16.02.2020: Święto Welesa, Dom Kultury Świt i grodzisko na Bródnie, Warszawa
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia