Przypomnijmy: Konkurs "Folkowa płyta roku zdaniem internautów - Wirtualne Gęśle" to przyznawana od 2004 r. nagroda publiczności, dzięki której fani mogą wyrazić swoją opinię na temat wydanych w danym roku płyt z muzyką folkową. Idea plebiscytu zrodziła się podczas warszawskiego Festiwalu "Nowa Tradycja" a obecnie stanowi byt saomistny. Pierwszą nagrodzoną płytą był krążek "Hulaj póki czas" zespołu Czeremszyna. Od 2006 roku jest możliwość zagłosowania na ulbioną okładkę.
Laureatami kolejnych edycji były m.in. zespoły Beltaine, Orkiestra św. Mikołaja, R.U.T.A, Kapela Ze Wsi Warszawa, Chłopcy Kontra Basia, Żywiołak, Percival, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kapela Maliszów, VooVoo+Hajdamaky, Tęgie Chłopy oraz Michał Czachowski.
Tym razem w szranki o tytuł najlepszej płyty folkowej za rok 2019 stanęły 72 długograje.
O tegorocznej edycji organizatorzy piszą na stronie www.gesle.folk.pl: W tym roku Wirtualne Gęśle odbywają się już po raz siedemnasty i - mamy nadzieję - kolejny raz dostarczą wiele zabawy i satysfakcji zarówno fanom, jak i muzykom. A fanów tych z roku na rok jest coraz więcej. Początkowe kilkaset głosów w ostatnich latach urosło do kilku tysięcy. Ukazuje się też coraz więcej płyt z muzyką folkową, etniczną, inspirowaną tradycyjnymi dźwiękami z Polski i ze świata. Przeciętnemu słuchaczowi - mimo iż dostęp do informacji teoretycznie jest coraz łatwiejszy - właśnie teraz może być trudniej wyłowić interesujące go wiadomości. Plebiscyt zaczął więc spełniać dodatkową funkcję. Stał się miejscem i pretekstem do zebrania i zaprezentowania wszystkich wydawnictw związanych z kulturą tradycyjną, jakie ukazały się w danym roku. Stał się nośnikiem informacji. I promocji. Dowiadujemy się o wykonawcach, których dotąd nie znaliśmy, bądź płytach, które umknęły naszej uwadze.
Na stronie Wirtualnych Gęśli znajdziecie link do głosowania i regulamin.