Od ponad 20 lat jest to najbardziej prestiżowa z żeglarskich imprez w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" odbędzie się w tym roku w kilku miejscach, a organizatorzy przygotowali także dla fanów innego folku pewną niespodziankę.
Fanom tradycji morskiej niezmiennie polecamy niedzielny (26.02) koncert szant, w którym wystąpi kilka najważniejszych grup wykonujących folk morski w Polsce: Brasy, Cztery Refy, North Cape, Prawdziwe Perły, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony oraz szantymen Marek Szurawski oraz znani już czytelnikom Folk24 - Chris Rickett, młody folkmen z Anglii oraz Pat Sheridan, szantymen z Irlandii.
Nadchodzący festiwal chce przypomnieć o znaczeniu i wielkości polskiej białej floty. Goście festiwalu poznają historię najpiękniejszych polskich żaglowców, takich jak: Dar Młodzieży, Dar Pomorza, Fryderyk Chopin, Zawisza Czarny, Pogoria. Po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Videoclipów Szantowych "ShantoClip", prezentujący materiały filmowe, których treść związana jest z szeroko pojętą sceną żeglarską. Obok tradycyjnego folku morskiego (szant, pieśni kubryku, ballad morskich) w klubie "Rotunda", głównej scenie festiwalowej, pojawi się oczywiście także współczesna piosenka żeglarska.
Podczas tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii odbędzie się koncert turystyczny, na którym połączą się, jak to kiedyś bywało m.in. na słynnej YAPIE, scena żeglarska z turystyczną. Koncert "Rzeki to idące drogi" odbędzie się w sobotę (25.02) w Klubie Studio. Sympatycy piosenki turystycznej posłuchają kultowych dla tej sceny zespołów Wolna Grupa Bukowina i Słodki Całus od Buby oraz młodszej stażem Siudmej Góry. Stronę żeglarską reprezentować będą: EKT Gdynia, grupa, która od lat funkcjonuje z powodzeniem na jednej i drugiej scenie; Formacja, tu podobnie choć trochę inaczej, część załogi także od lat gra na iprezach turystycznych, ale w składzie... Słodkiego Całusa..., Klang jedyny klasyczny, żeglarski team, choć oczywiście i o górach potrafią zaśpiewać (pochodzą z Rzeszowa), do tego zestawu dołączą Mirosław "Koval" Kowalewski (lider Zejman & Garkumpel) oraz kapitan Waldemar Mieczkowski - obaj na codzień śpiewający... piosenki, od autorskich, po turystyczne, żeglarskie i poetyckie covery - jak to na łajbie.
Pomysł na koncert trafiony, polecamy, bo wyraźnie pokaże on, że poza tekstami, różnic w piosence żeglarskiej a turystycznej nie ma. Te same inspiracje, te same emocje, te same techniki przekazu i instrumentarium. Żeglarze i turyści łączcie się!
Także w klubie "Studio" (w piątkowy wieczór), zabrzmią ostrzejsze brzmienia, zespołów grających rock, folkrock czy wręcz metal, bo przy takiej muzyce też ostatnio śpiewa się o pływaniu. Polecamy na tym koncercie folkrockowy Smugglers. Legenda sceny żeglarskiej, w Krakowie z pewnością zaprezentuje materiał z najnowszego, podwójnego krążka, który ma się ukazać lada dzień. Ciekawym może być też koncert francuskiej grupy Les Dieses.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Festiwalu Shanties oraz w naszym dziale "wydarzenia“. Będziemy mieli też bilety na koncerty turystyczny i szant - śledźcie portal i naszego facebooka.
A już za chwilę, 10 lutego w Rotundzie, pierwszy akcent przedfestiwalowy, czyli koncert piosenki żeglarskiej dla dzieci w wykonaniu zespołu Klang. To co zaczęło się w Krakowie prawie 20 lat temu, nadal jest kontynuowane i nadal z powodzeniem łączy żeglarskie pokolenia. Warto się wybrać całą rodziną.
31 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties", 22-26.02.2012, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia