Tegoroczną galę Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” poprowadził podhalański muzyk Krzysztof Trebunia -Tutka. W uroczystości obok laureatów i jury wzięła udział Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Adam Nowak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Dzisiejsza ceremonia wręczenia Nagrody imienia Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej jest momentem bardzo szczególnym, ponieważ już po raz czterdziesty dziewiąty mamy zaszczyt uhonorować tych, którzy pielęgnują i przekazują dalej dziedzictwo naszych przodków. Laureaci są najlepszym przykładem ciężkiej pracy, dzięki której nasza kultura ludowa nie tylko przetrwała, ale również inspiruje i znajduje nowe formy wyrazu we współczesnym świecie. Ich twórczość i działalność stanowią most łączący tradycję z nowoczesnością, przeszłość z teraźniejszością. (…) Gratuluję tegorocznym laureatom i laureatkom, wasze osiągnięcia są nie tylko dowodem na pasji i talentów ale także na niezwykłe znaczenie jakie ma pielęgnowanie tradycji dzisiejszych czasach. To dzięki Wam kultura ludowa kwitnie a jej piękno może być podziwiane i odkrywane na nowo przez kolejne pokolenia – powiedziała Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o laureatach 49. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” można przeczytać w artykule: Nagrody im. Oskara Kolberga 2024
Wszyscy laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Po uhonorowaniu Laureatów ogłoszono nazwisko przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku wyróżnił się szczególną troską o zachowanie i rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej trafił w tym roku do Stanisława Szydlika, sołtysa wsi Bandysie. Od początku istnienia Kurpiowskiej Szkoły Tradycji wspierał jej działania, aktywnie uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w ramach Akademii Kolberga, pomagając również w ich realizacji.
Po gali o godz. 18.00 w siedzibie NIKiD odbył się Koncert laureatów wraz z potańcówką tradycyjną. Podczas wieczoru wystąpili: Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” z Dolnego Śląska, Anna Chuda z uczennicami z Biskupizny, Anna Dunat z kapelą z Żywiecczyzny, Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, Kapela Sercówka z Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, a na zakończenie zagrał Zespół Regionalny „Wilamowice”. Koncert poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka. Organizatorami koncertu laureatów i potańcówki był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Koncertowi towarzyszyła wystawa „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn”, przedstawiająca portrety wybranych laureatów Nagrody z ostatnich czterech lat, a także prace – rzeźby, tkaniny, wycinanki, koronki – wykonane przez artystów uwiecznionych na zdjęciach. Można było obejrzeć m.in. pisanki, zabawki rzeźbione w drewnie, koronki, tytułowe byśki, kozy i pająki, i wiele innych.
Nagranie gali jest dostępne na kanale You Tube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz na stronie www.nagrodakolberg.pl.
Portal Folk24.pl był patronem medialnym wydarzenia.