Trzecia w historii zespołu płyta jest inna, bo zmienił się trochę zespół. Od poprzedniego wydawnictwa pt. "Pieśni spod żagli" minęło aż jedenaście lat, w tym czasie zmienił się skład grupy, a co za tym idzie barwa i brzmienie głosów.
Trzecia płyta w dorobku North Cape zawiera siedemnaście utworów o różnej stylistyce. Tematem całości jest podróż (jak tytuł wskazuje, dookoła świata), czasem w bardzo egzotyczne regiony. Na track liście znalazły się zarówno szanty i pieśni morza z Anglii, Francji i USA ("General Taylor", "Randy Dandy O!“, "Down Trinidad"), pieśni tubylców z Trynidadu czy Barbados ("Siyahamba"), aż po ludowe motywy Ukrainy ("Czernomorets"), Kaszub ("Hej żeglujrze żeglarzu") czy Śląska ("Listeczku dębowy"). Jest też kilka utworów autorskich (m.in. "Kapitan Kidd") oraz przeróbka znanego songu autorstwa Leonarda Cohena ("Hallelujah"). Językowo płyta też jest niezłą Wieżą Babel. Słychać tu polski, angielski, ukraiński, francuski, a nawet afrykański Suahili. Mieszanka niemal wszystkiego - ta filozofia North Cape się nie zmieniła.
Jednak różnorodność źródeł, tematów przede wszystkim, ale też sposób aranżacji wokalnych, sprawiają że trudno dziś zespół zaklasyfikować jako ten wykonujący folk morski, co kiedyś było ich znakiem rozpoznawczym. Bardziej pasuje tu określenie neo-folkowy. Nagrane utwory (wszystkie wykonywane a cappella) choć w części są tradycyjnymi szantami czy ludowymi melodiami, brzmią już bardzo współcześnie, za sprawą wspomnianej aranżacji, a także techniki śpiewu, bardziej klasycznej niż tradycyjnej (kilku członków grupy na co dzień to zawodowi śpiewacy operowi).
Płyta "a'cappella dookoła świata", to bardzo wyraźny obraz tego, gdzie zespół w tym momencie się znajduje - gdzieś pomiędzy śpiewaniem odtwórczym, tradycyjnym-morskim, a autorskim, rozrywkowym-nowoczesnym. Z pewnością na kolejnej płycie wszystko już będzie jasne.
Spis utworów:
- "Życie pirata"
- "General Taylor"
- "Hej żeglujże żeglarzu"
- "Randy, Dandy O!"
- "Le cycle du vin"
- "Ucieczka"
- "Down Trinidad"
- "Ciągnij fały"
- 'Czornomorets"
- "Siyahamba"
- "Połów"
- "Alleluja"
- "Modlitwa"
- "Złoto Tortugi"
- "...Bo banany do ładowni czas znieść"
- "Kapitan Kidd"
- "Listeczku dębowy"
Nagrano w składzie:
- Juliusz Krzysteczko – bas
- Michał Bagniewski – baryton
- Maciej Jureczko – baryton
- Łukasz Malcharek – tenor
- Paweł Malcharek – tenor