To pierwszy w historii zespołu folkowego Sąsiedzi singiel, ale też pierwsze w świecie nagranie wykonane w nowym systemie audio „PONA sound” – analogowo. Ten wynalazek polskiego inżyniera właśnie wkroczył do muzycznego świata.
Tym pierwszym historycznym, i dodajmy jubileuszowym singlem (16.10.2021 Sąsiedzi świętowali 20 lat działalności!) jest irlandzka pieśń tradycyjna „Here’s A Health (to the Company)”. Jej premiera na scenie miała miejsce w połowie 2021 roku na festiwalu Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”.
Tematyka tej tradycyjnej pieśni – oparta na długiej historii emigracji Szkotów, Irlandczyków (pieśń może pochodzić z Ulsteru, ale jak twierdzą znawcy, ma też mocne szkockie korzenie) – idealnie oddaje także współczesność. Tak jak sto, dwieście lat temu, tak i dziś wciąż wiele rodzin, wielu przyjaciół rozdziela emigracja zarobkowa, prześladowania, wojny. Choć w dobie wszechobecnej elektronicznej komunikacji, szybkiego transportu nie jest już ona tak dotkliwa, to jednak wyjazd kogoś bliskiego na dłużej, czy na zawsze to wciąż trudne chwile dla wszystkich stron. Ta pieśń to forma pożegnalnego toastu, bo w jakiś sposób przecież tę osobę najbliżsi tracą. „Here’s A Health (to the Company)” to także pieśń pożegnalna dla tych, którzy odeszli na zawsze. Tekst ma kilka wersji, ale tę najbardziej znaną spopularyzowali nieśmiertelni The Chieftains.
Premiera singla w internecie miała miejsce 18.12.2021 r. Można jej posłuchać na wszystkich znanych paltformach streamingowych. Jednak, by fanom muzyki dać szansę na pełne doświadczenie jakości dźwięku, jaką osiągnięto dzięki systemowi PONA Sound, zespół wydał „Here’s A Health (to the Company)” na CD – 26 maja 2022 r. oraz na Pendrive’ie! – 4 grudnia 2022).
Wyjątkowości nadaje mu fakt, że nagrania po raz pierwszy w świecie dokonano w nowej technologii audio – PONASound, wynalezionej i opatentowanej przez polskiego inżyniera Jerzego Ponę, i w konfiguracji, która daje najlepszą jakość czyli w preprocessingu, za mikrofonem – analogowo. Technologia ta znacząco podnosi jakość dźwięku, dając niespotykane dotąd wrażenie naturalności, czystości i przestrzeni dźwiękowej, porównywanej do niemal naturalnego brzmienia głosów i instrumentów. Jakość dźwięku, dzięki prostej matematyce pozbawionego strat, zniekształceń, które powstają na wejściu urządzenia nagrywającego i na wyjściu urządzenia odtwarzającego, jest niesamowita i unikalna w skali świata. Wrażenia odsłuchowe są takie, jakby słuchało się wykonawcy na żywo.
Nagrano w składzie:
- Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
- Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
- Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
- Dawid Patalong – gitara, śpiew (tenor)
- Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, śpiew (tenor)
- Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
- Marek „Wiklina” Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)
Mecenas projektu: QNT Systemy Informatyczne Sp. z o. o.
Wydawca: Fundacja Folk24
Producent: Jakub Owczarek
Nagranie: Adam Romański | Alternativ Studio w Będzinie (alternativstudio.pl)