Ta płyta to prezent na 20. urodziny i jednocześnie muzyczne podsumowanie działalności zespołu, który zaczynał w latach 90. jako jeden z prekursorów sceny folk w Polsce. Mimo upływu lat niezmiennie cieszy ich wspólne granie i ten krążek jest tego dowodem.
Premiera płyty miała miejsce w styczniu 2014 r w Synagodze pod Białym Bocianem na specjalnym uroczystym koncercie z okazji jubileuszu grupy. Materiał zarejestrowano w studiu Polskiego Radia Gdańsk.
"Live!" to przekrój twórczości Chudoby: piosenki tradycyjne Romów z Rumunii i Węgier; piosenki ze wschodu (z Rosji i Ukrainy) ale przede wszystkim z Polski: z Podlasia, Kurpiów, Beskidu Żywieckiego w folkowych aranżacjach. Album zawiera wszystko, za co fani zespołu uwielbiają Chudobę: radość wykonania, liryzm, akustyczne instrumenty i chóralny śpiew, który bliższy jest poezji śpiewanej i piosence turystycznej niż emisji ludowej. Nic dziwnego bowiem, zespół sam określa się nie jako rekonstrukcyjny, tylko poszukujący własnej drogi, a zwłaszcza energii i klimatu płynącego z muzyki. Smaczkiem płyty jest cover utworu Jaromira Nohavicy wykonany w oryginale (po czesku) oraz utwór "Iskiereczka ognia" z polskim tekstem do melodii z Macedonii.
Ta płyta to swoiste "The Best Of"- zamknięcie pewnego etapu historii grupy, jak również początków sceny folk w Polsce, wyznaczonej przez twórczość zespołów takich jak Kwartet Jorgi, Orkiestra Św. Mikołaja, Trebunie Tutki, Open Folk czy Czeremszyna. Jednocześnie słychać, że "Live!" to album muzyków dojrzałych i pewnych swojego konceptu na muzykę folk.
Spis utworów:
- "He, ciawale"
- "Muzyce weselnej"
- "Amari szi amari"
- "Rośnie bylicka"
- "Hola, byźki, hola"
- "Holub"
- "Saposhkelekh"
- "Oj, sa wieciora"
- "Dicta, mamo, kibori"
- "Iskiereczka ognia"
- "Hej, u gronicka"
- "Żulik"
- "Amerika"
- "Dicta, mamo, ciaworo"
Nagrano w składzie:
- Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
- Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew
- Katarzyna Ryszewska - śpiew
- Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
- Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew
- Janusz Wawrzała - cajon, daf, udu, doumbek, śpiew
- Mirosław Mały - kontrabas, śpiew
Muzycy gościnni:
- Krzysztof Łabaz - gitara basowa