Debiutancki krążek Dordeduh, rumuńskich mistrzów klimatu i nastrojów, przynosi z sobą dźwięki na wskroś nieszablonowe. To połączenie ducha Karpat z ciężkim brzmieniem, solidnie spięte folkową klamrą.
Choć to album debiutancki, członkowie zespołu bynajmniej debiutantami nie są. Grupa Dordeduh powstała m.in. na skutek zmian personalnych w jednej z najważniejszych rumuńskich grup folkmetalowych - Negura Bunget. W wyniku tegoż część "starej Negury" utworzyła Dordeduh i niebawem pojawiły się pierwsze nagrania zebrane w postaci EP-ki. Około dwóch lat później światło dzienne ujrzał krążek "Dar de duh", poprzedzony serią udanych koncertów.
"Dar de Duh" nie dość, że znakomicie oddaje klimat, jaki zespół tworzy grając na żywo, to jednocześnie jest nawiązaniem i do wcześniejszych dokonań muzyków jak i konsekwentnym łączeniem rumuńskiego folkloru (głównie z północno-wschodniej części kraju, choć nie tylko) z nastrojowym i progresywnym metalem. Teksty zespołu podparte są wiedzą czerpaną ze źródeł tak etnograficznych jak i literatury fantasy czy ezoterycznej. Dzięki temu album "Dar de Duh" jest inny brzmieniowo niż folkmetalowe produkcje z Europy Środkowej i Wschodniej. Jest w nim duch Rumunii - i tej pradawnej, dackiej, tej tradycyjnej i tej współczesnej. To jedna z najważniejszych płyt folkmetalowych roku 2012, która stanie się w niedalekiej już przyszłości tą "klasyczną", tą, która ugruntowywała podstawy gatunku. Dowodem na to może być utwór "Pândarul" łamiący brzmieniowo-stylistyczne stereotypy albo "Dojana" idealnie łączące technikę gry z umiejętnością snucia opowieści i tworzenia nastroju.
Lider grupy, Edmond "Hupogrammos" Karban, w rozmowie z Folk24.pl, tak skomentował tę płytę: "Nowa płyta kontynuuje to, co zaczęliśmy w poprzednim muzycznym projekcie z Negurą. Słuchacz znajdzie się pomiędzy elementami ambientu, surowego, korzennego grania, folku - ale wciąż także między ekstremalnym black metalem połączonym z progresywnymi dźwiękami i rockowym brzmieniem."
I taka jest właśnie ta płyta! Niełatwa lecz piękna, spinająca surowość tradycji z różnorodnością rockowo-metalowego brzmienia w głęboko przemyślaną i świetnie zrealizowaną folkmetalową całość.
Spis utworów:
1. "Jind de Tronuri"
2. "Flăcărarii"
3. "E-an-an"
4. "Calea Roţilor de Foc"
5. "Pândarul"
6. "Zuh"
7. "Cumpăt"
8. "Dojana"
Nagrano w składzie:
Flavius Misarăş - bass, śpiew
Ovidiu Mihăiţă - perkusja, instrumenty perkusyjne
Sol Faur - gitary, klawisze, cymbały młotkowe, toaca
Hupogrammos - śpiew, gitary, cymbały młotkowe, mandola, perkusjonalia
Gallalin - cymbały młotkowe, perkusjonalia, śpiew